Jak pomóc dziecku skoncentrować się na nauce?

Pokój dla dziecka to wyjątkowe miejsce, która wymaga szczególnego namysłu pod względem aranżacji. Spełnia ono bowiem wiele funkcji, przede wszystkim jest to strefa zabawy, spania i w końcu strefa do nauki. Tak jak ważne jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni wokół biurka, tak samo istotne jest oświetlenie tej części wnętrza. W jaki sposób oświetlić strefę do nauki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, planując oświetlenie biurka w pokoju dla ucznia.

Jak pomóc dziecku skoncentrować się na nauce?
Źródło zdjęć: © Fotolia | robu_s

24.08.2015 09:56

Jakie powinno być światło do nauki?

Pozornie wszystko wydaje się proste. Idziemy do sklepu i kupujemy lampkę na biurko. Ale czy zwracamy uwagę na parametry świetlne kupowanej lampki? Jeśli nie - zróbmy to koniecznie, gdyż wiele od nich zależy. Zarówno to, czy dziecko będzie potrafiło się odpowiednio długo skoncentrować na zadaniach, jak i to, czy jego oczy nie zaczną się szybko męczyć.

Przyjrzyjmy się zatem, jakie są najważniejsze cechy idealnego światła do nauki. Przede wszystkim powinniśmy postawić na funkcjonalność. Najlepszym rozwiązaniem jest lampka ruchoma o giętkim ramieniu na całej długości, która umożliwia dopasowanie światła do własnych potrzeb, tak aby nie raziła oczu.

Obraz
© (fot. Fotolia / Monkey Business)

Dobre światło na biurko

Wybierając lampkę na biurko, zwykle skupiamy się na wyglądzie urządzenia, a pomijamy ważny aspekt, czyli tzw. temperaturę barwową oświetlenia. Nie jest tajemnicą, że najlepsze dla naszych oczu jest światło dzienne. Dlatego zaleca się usytuowanie biurka bezpośrednio pod oknem. W momencie, gdy zapada zmrok, musimy zapewnić naszemu dziecku odpowiednie oświetlenie biurka. Najlepszym rozwiązaniem są żarówki dające światło o barwie zbliżonej do światła słonecznego. Taką tonację osiągniemy, wybierając lampki z żarówkami halogenowymi. Niestety minusem halogenów jest to, że szybko się nagrzewają, a gorąca żarówka w lampce dla dziecka to nie zawsze jest dobry wybór, ponieważ może to skutkować przypadkowym poparzeniem. Dlatego alternatywą są lampki LED, które również mogą emitować światło o barwie zbliżonej do światła dziennego, ale nie rozgrzewają się tak, jak żarówki halogenowe. Pamiętajmy, że światło o białej i nieco chłodnej barwie nie męczy zbytnio wzroku i pomaga się skoncentrować. Gdybyśmy zastosowali światło o
zbyt ciepłej barwie, wówczas nasze dziecko bardzo szybko poczułoby senne nad zeszytem.

Niestety większość z nas nadal na opakowaniach szuka mocy żarówki mierzonej w watach, tymczasem odkąd technologia LED zaczęła wypierać dawne oświetlenie, warto powoli przestawić się na ilość światła mierzoną w lumenach (lm). Im wyższa wartość lumenów, tym więcej żarówka daje światła. Warto jest wybierać źródła światła o mocy około 100. lumenów. Najbliżej tej wartości jest dawna żarówka o mocy 75 W. Dlatego najlepiej jest wybierać modele lampek z regulowanym natężeniem światła, dzięki czemu będziemy mogli dostosować je do oczekiwań i potrzeb dziecka.

Wysoki wskaźnik oddawania barw

Kolejnym parametrem, o którym warto pamiętać, jest wskaźnik oddawania barw (CRI), który określa się w skali od 1 do 100. Im niższy, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia przekłamania barw. W podręcznikach dzieci znajduje się wiele zdjęć i obrazków, dlatego warto zadbać, by wspomniany wskaźnik był odpowiednio wysoki. W strefie do nauki wskaźnik oddawania barw powinien być wyższy niż 80. Zagwarantuje on odbiór barw zbliżony do oryginalnego, widzianego w świetle dnia.

Obraz
© (fot. Fotolia / Photobank)

Jednolite światło

Nasze oko często nie wychwytuje świadomie oznak migotania światła, a jest ono charakterystyczne dla tanich lamp niskiej jakości. Jest to ważny element jakości światła, ponieważ niejednolity strumień świetlny powoduje podrażnienie i zmęczenie oczu. Lepszy komfort wzrokowy zapewniają źródła światła, w których zastosowano sterowniki wysokiej częstotliwości gwarantujące możliwie jednolite światło. Dlatego powinniśmy wybierać żarówki znanych producentów, dzięki temu odrabianie lekcji na pewno będzie dla dziecka o wiele przyjemniejsze.

Alternatywa dla zwykłych lampek biurkowych

Ciekawą alternatywą dla lampek biurkowych są lampy stojące z regulowanym stelażem, który pozwala ustawić odpowiedni kąt padania światła. Takie rozwiązanie może się okazać praktyczne w sytuacji, gdy na biurku mamy ograniczone miejsce. Jeśli mamy małe biurko dobry rozwiązaniem będzie zamontowanie niewielkich kinkietów po obu stronach mebla. Wówczas mamy pewność, że światło będzie padało z obu stron równomiernie.

Idealna lampka to taka, która podoba się dziecku. Tymczasem powinniśmy jako rodzice pamiętać, że choć strona wizualna jest ważna, to najistotniejsze jest źródło światła. Gdy oczy się nie męczą, znacznie mniej męczy się również nasz mózg. Pamiętajmy również o zasadzie, że w przypadku dzieci praworęcznych lampka powinna stać po lewej stronie biurka, natomiast dla dzieci leworęcznych - po prawej stronie.

_ Źródło: Philips / urządzamy.pl / WP _

Źródło artykułu:WP Tech
biurkogadżetyoświetlenie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)