Jak kupować netbook'a - poradnik

Jak kupować netbook'a - poradnik

29.05.2009 13:30, aktual.: 29.05.2009 16:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niewielkie i tanie komputery przenośne, czyli netbooki, wdarły się przebojem na rynek PC. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów i są obecne w ofercie wszystkich czołowych producentów. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem, który pomoże wam w zakupie takiego urządzenia.

Netbooki pojawiły się na rynku ponad dwa lata temu. Są to niewielkie komputery przenośne, które wymiarami znacznie ustępują "standardowym" laptopom. Ich waga oscyluje w granicach 1 kg, natomiast cena zaczyna się od ok. 100. zł (w przypadku niektórych biznesowych modeli grubo przekracza 2000 zł). Netbooków nie należy mylić z ultraprzenośnymi notebookami, od których są dużo tańsze oraz nieporównywalnie mniej wydajne. Nie są one też przeznaczone dla wszystkich - nie będą z nich zadowolone osoby zainteresowane np. edycją wideo, natomiast z powodzeniem spełnią wymagania tych, którzy szukają sprzętu do obsługi edytora tekstu oraz przeglądania stron internetowych.

Obraz
© (fot. Samsung)

Liczba dostępnych konfiguracji netbooków, w porównaniu do standardowych laptopów, nie jest imponująca. Komputery te można podzielić na biznesowe i konsumenckie, niekiedy znacznie się od siebie różniące. Przed zakupem musimy sobie zadać pytanie do jakich zadań będziemy je wykorzystywać, natomiast podczas wyboru konkretnego modelu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka opisanych poniżej elementów.

Procesor
Największy udział ma tutaj Intel, którego układy z rodziny Atom można znaleźć w zdecydowanej większości netbooków. Dostępne są również modele pracujące pod kontrolą procesorów VIA, natomiast wkrótce zaczną masowo pojawiać się urządzenia zbudowane w oparciu o wykorzystującą Atomy i mającą zapewniać między innymi bezproblemową obsługę materiałów wideo w jakości 1080. platformę Nvidia ION (pierwszy netbook zbudowany w oparciu o nią - model IdeaPad S12 - został już zaprezentowany przez firmę Lenovo)
.
Kupując netbook warto zainteresować się nieco szybszym od standardowego Atoma N270 układem N280 ("wyższy" zegar, szybsza szyna FSB - 667 MHz).

Dysk twardy
Nie należy oczekiwać, że znajdziemy w netbooku sprzęt pozwalający na zmagazynowanie terabajta danych. Większość maszyn oferuje dyski twarde o pojemności 120-16. GB, natomiast najwydajniejsze z nich mogą się pochwalić 320-gigabajtowymi "twardzielami". Producenci stosują również nowocześniejsze rozwiązanie - dyski typu SSD (Solid State Drive). Ich główne zalety to mniejsza niż w HDD energożerność, przekładająca się na wydłużenie czasu pracy netbooka na baterii; korzystny wpływ na wydajność systemu oraz większa odporność na uszkodzenia mechaniczne (napęd SSD nie zawiera ruchomych części, co przekłada się także na ich bezgłośną pracę). Niestety dyski takie, w porównaniu do standardowych "talerzowców", są bardzo drogie i cechują się stosunkowo niewielką pojemnością.

Obraz
© (fot. Asus)

Jeżeli planujesz składować spore ilości danych z pewnością odpowiedniejszym wyborem będzie standardowy "twardziel". Jeżeli ważniejsze są czas pracy na baterii, wydajność oraz bezpieczeństwo danych, postaw na dysk SSD.

Wyświetlacz
Dostępne na rynku maszyny dysponują przeważnie 9. i 10-calowymi ekranami. Zapowiadane są również modele mogące się pochwalić nawet 11- czy 12-calową przekątną matrycy. Cechą charakterystyczną w przypadku większości netbooków jest natywna rozdzielczość wynosząca 1024 x 600 pikseli.
Jeżeli początkowo skłaniałeś się do zakupu sprzętu z mniejszym ekranem, rozważ, czy nie lepiej zainwestować w nieco większy, lecz zapewniający bardziej komfortową obsługę 10-calowy ekran. Pamiętaj, że do pracy w terenie bardziej nadają się matowe ekrany. Rozdzielczość 102. x 600 pikseli jest odpowiednia dla większości aplikacji. Planując jednak pracę np. z biznesowymi programami wymagającymi specyficznych rozdzielczości sprawdź, czy wybrany model je wspiera.

Czas pracy na baterii
Pomimo tego, że procesory Intel Atom cechują się niskim współczynnikiem TDP, netbooki zazwyczaj nie mogą się pochwalić długim czasem pracy na baterii (wynosi on. najczęściej ok. 2,5 godziny) - odpowiada za to stosowanie tanich, niezbyt wydajnych trzykomorowych akumulatorów. Na szczęście istnieje możliwość zakupienia dużo "mocniejszego" opcjonalnego zasilania. Niestety za taki komfort trzeba słono zapłacić (nawet kilkaset złotych).

Klawiatura
Wiele netbooków oferuje dosyć dobrej jakości klawiatury. Są one jednak, co oczywiste, niewielkie (najczęściej 88. lub 92% pełnowymiarowej klawiatury) i przy dłuższej obsłudze męczące. Jeżeli istnieje taka możliwość, poświęć chwilę czasu na przetestowanie klawiatury. Nie zapominaj o touchpadzie, którego położenie w niektórych przypadkach jest raczej niefortunne.

Obraz

Oprogramowanie
W większości przypadków użytkownik może wybrać system Windows XP. Dostępne są również netbooki z preinstalowaną Vistą, co - biorąc pod uwagę ich wydajność - nie jest najlepszym pomysłem oraz różnymi dystrybucjami Linuksa (w tym dystrybucji Moblin, dedykowanej specjalnie dla netbooków). Niektórzy producenci zaprezentowali już urządzenia z systemem Google Android natomiast pod koniec roku powinniśmy zobaczyć pierwsze modele korzystające z najnowszej propozycji Microsoftu - Windows 7. Wersja "siódemki" przygotowana dla netbooków będzie oferowana ich producentom w dużo niższej cenie. Microsoft postawił jednak warunki określające konfigurację sprzętu, który będzie mógł skorzystać z tej oferty.
Reasumując, Windows XP to standardowe rozwiązanie. Mamy również możliwość "zakosztowania" Linuksa, który co prawda zapewnia szybkie działanie netbooka, lecz może być dla niektórych użytkowników nieco kłopotliwy w obsłudze. O netbooku pracującym pod kontrolą Visty raczej zapomnij.

Łączność bezprzewodowa
Zazwyczaj netbooki wyposażone są w moduły WiFi 802.11g, które pozwalają na swobodną bezprzewodową komunikację np. w obrębie biura. Standard WiFi 802.11. do podstawowych zastosowań powinien wystarczyć. Jeżeli potrzebujesz wydajniejszego rozwiązania, rozejrzyj się za netbookami (są one raczej rzadkością) pozwalającymi na komunikację w standardzie 802.11n. Oczywiście nie musisz w tym zakresie iść na dalekie ustępstwa i na siłę kupować komputer, który co prawda posiada wbudowaną kartę WiFi 802.11g, lecz pod innymi względami nie jest atrakcyjny - możesz skorzystać z zewnętrznego rozwiązania podłączanego np. do slotu ExpressCard (niektóre modele taki posiadają) lub portu USB.
Ponadto na rynku można również znaleźć modele dysponujące modemami 3. (większość z nich obarczona jest jednak kontraktem z operatorem sieci komórkowej).
Napęd optyczny
Poza nielicznymi wyjątkami, np. modelem Asus E1004DN), nie możliwości odczytu krążków optycznych (chyba, że skorzystamy z zewnętrznego napędu).

Pamięć
W większości przypadków jesteśmy ograniczeni do modeli oferujących 1 GB pamięci (do 2 GB w wypadku wybranych jednostek pracujących pod kontrolą Linuksa lub Visty).

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)