Jak krok po kroku naładować telefon

Jak krok po kroku naładować telefon

24.08.2011 13:17, aktual.: 23.09.2011 10:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zapomniałeś naładować telefon? Być może już niedługo nie będzie to problemem. Amerykańscy naukowcy pracują nad technologią umożliwiającą ładowanie np. telefonu komórkowego w trakcie marszu.

Obraz
© (fot. InStep NanoPower)

Podobno energia, jaką traci organizm ludzki w trakcie marszu wystarczyłaby do zasilenia niewielkiej żarówki. Niestety przekształcanie jej w prąd elektryczny nie jest zanadto efektywne, w związku z czym wytwarzana energia jest zbyt mała, aby mogła zostać z powodzeniem wykorzystana.

Dwóch inżynierów z Uniwersytetu w Wisconsin podjęło badania dążące do efektywnego wykorzystania energii wytwarzanej podczas marszu człowieka bazując na zupełnie innych mechanizmach. Tom Krupenkin oraz Ashley Taylor w swoich badaniach wykorzystali technikę kumulowania energii bazującą na przepływie mikroskopijnych rozmiarów kropli płynu. Zgodnie z nią, gdy krople te podda się działaniu ładunku elektrycznego - zmieniają one swój kształt. Badacze wykorzystali odwrotność tego zjawiska, przekształcając energię związaną z ruchem kropel płynu w prąd elektryczny.

Ilość powstającej w ten sposób energii jest ściśle uzależniona od ilości płynu, który znajduje się w urządzeniu badaczy. Na chwilę obecną, działanie technologii zostało sprawdzone na 15. kroplach, wytwarzając przy tym kilka miliwatów mocy. Według obliczeń Krupenkina - urządzenie mieszczące się na obszarze ok. 40 centymetrów kwadratowych, przy wykorzystaniu 1000 kropel płynu jest w stanie wytworzyć nawet 10 watów prądu. Ilość taka jest w stanie zasilić telefon komórkowy, wojskowe radio, urządzenie GPS, a nawet netbooka.

Krupenkin i Taylor w celu skomercjalizowania opatentowanej technologii założyli firmę InStep NanoPower, w której ramach stworzyli prototyp urządzenia. Obecnie pracują nad nową wersją, która ma być umieszczona wewnątrz podeszwy buta. Do takiego buta podłączałoby się np. telefon, dzięki czemu w trakcie naszego marszu bateria byłaby ładowana.

TK/JG/SW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)