Jak działa e-recepta i jak ją zrealizować? Od 8 stycznia koniec z papierami

Jak działa e‑recepta i jak ją zrealizować? Od 8 stycznia koniec z papierami

Jak działa e-recepta i jak ją zrealizować? Od 8 stycznia koniec z papierami
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy
01.01.2020 11:22, aktualizacja: 14.01.2020 10:22

Od 8 stycznia papierowe recepty przestaną obowiązywać. Zamiast nich lekarze będą mieli obowiązek wydawać e-receptę, którą "zawsze będziemy mieli pod ręką" - komentuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Od 8 stycznia e-recepty staną się powszechne w całym kraju. Ale już dziś mamy wystawionych ponad 50 milionów recept elektronicznych - wyjaśniał Andrusiewicz w rozmowie z TVN24.

Jak działa e-recepta i jaką ją zrealizować?

Od 8 stycznia każdy lekarz będzie wystawiał e-receptę elektronicznie. Pacjent może otrzymać wiadomością SMS lub mailowo.

  • e-recepta na SMS - pacjent otrzyma wiadomość z 4-cyfrowym kodem. W aptece wystarczy podać kod z SMS-a wraz z numerem PESEL osoby, dla której kupowany będzie lek
  • e-recepta na e-mail - w tym przypadku pacjent otrzyma wiadomość e-mail z załączonym plikiem PDF z informacją o e-recepcie. W wiadomości będzie również kod, który farmaceuta może zeskanować w aptece.

E-receptą można jeszcze łatwiej zarządzać z Pocztą WP i Pocztą o2 - jak to zrobić, dowiecie się z tego krótkiego poradnika.

Obraz
© WP.PL

- Jeżeli chcemy otrzymywać SMS-y i maile, czyli korzystać w pełni z dobrodziejstwa e-recepty, wówczas powinniśmy założyć sobie Internetowe Konto Pacjenta - zaznaczył Andrusiewicz. W innym wypadku lekarz może również wydrukować e-receptę, którą można będzie okazać w aptece.

W rzadkich przypadkach lekarz wciąż może wydać tradycyjną receptę. Będzie to miało miejsce np. w przypadku awarii systemu e-zdrowie czy braku dostępu do internetu.

Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

W tym celu należy wejść na stronę www.pacjent.gov.pl i w zakładce "Moje konto" podać numer telefonu i/lub adres e-mail. Na Internetowym Koncie Pacjenta znajdziemy również inne przydatne informacje, jak chociażby o liście przyjmowanych leków oraz ich dawkowaniu.

E-recepta może być wystawiana po konsultacji z lekarzem, ale bez konieczności odwiedzenia gabinetu. Dodatkowo jest czytelniejsza i nie da się jej zniszczyć ani zgubić. Rzecznik przypomina też, że każda e-recepta dotyczy jednego leku, ale możliwe jest również wydanie recept zbiorczych w postaci pakietów. W takim wypadku e-recepta przyniesie dodatkowe korzyści, ponieważ każdy lek może być kupiony w innej aptece, bez konieczności przepisywania recepty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)