Jak czyścić i konserwować grill, aby służył latami?
Od wiosny aż do późnej jesieni w Polsce trwa sezon grillowy. Ale mało komu chce się czyścić grill po skończonej uczcie, skoro najprostsze wersje kosztują kilkanaście złotych. Musimy jednak wiedzieć, że zabrudzony ruszt, do którego przykleiły się resztki jedzenia i przyprawy, pogarsza jakość spożywanych w przyszłości potraw.
Pozostałości jedzenia, które przywarły do rusztu, mogą się podczas kolejnego grillowania przypalić, a ich intensywny zapach będzie przenikać do potraw. Podpowiadamy co zrobić, aby wyczyścić grill bez zbędnego przemęczania się.
Przed grillowaniem należy nasmarować pręty rusztu zwykłym spożywczym olejem, dzięki czemu po zakończonej uczcie, kiedy grill wystygnie, będzie można go wyczyścić przecierając zwykłym ręcznikiem papierowym.
Innym prostym sposobem na uchronienie rusztu przed zabrudzeniem jest zastosowanie folii aluminiowej albo tacek. Takie rozwiązanie dodatkowo zapobiegnie kapaniu tłuszczu, które może doprowadzić spalenia grillowanego jedzenia.
Kiedy i czym czyścić?
Czyszczenie grilla warto zacząć po zakończeniu grillowania. Tłuszcz łatwiej usuniemy, jeśli ruszt nie będzie jeszcze całkowicie schłodzony. Kratownicę wystarczy przetrzeć papierowym ręcznikiem, dzięki czemu wchłoną się wszelkie płyny pozostawione na grillu. Pamiętajmy, że misy sprzętu nie powinno się zalewać wodą w momencie, gdy brykiet jeszcze się żarzy. Jeśli zbyt często będziemy tak robić, może to doprowadzić do zardzewienia grilla.
Za to obudowy grilla nie musimy gruntowanie czyścić po każdym jego wykorzystaniu. Wystarczy tylko przemywać ją regularnie zwykłą gąbka nasączoną wodą. Natomiast dokładne szorujmy dopiero wtedy, gdy pojawią się zacieki z tłuszczu.
W przypadku elementów, które mają styczność z jedzeniem, można je umyć wodą z odrobiną płynu do naczyń. Do czyszczenia mocno zabrudzonego rusztu możemy użyć drewnianej łopatki lub specjalnej szczotki ze stali nierdzewnej. Pamiętajmy, że po takim czyszczeniu elementy grilla należy dokładnie umyć, ponieważ opiłki metalu nie powinny wchodzić w interakcję z jedzeniem, ze względu na to, że są niezdrowe dla człowieka.
Można również spróbować domowego sposobu na wyczyszczenia rusztu. Wystarczy połówką cebuli potrzeć kratki jeszcze ciepłego grilla. Zawarte w niej substancje nie tylko dokładnie wyczyszczą ruszt, ale również dodadzą smaku potrawom, które w przyszłości będą przygotowywane.
Jak czyścić grill?
W zależności od rodzaju grilla, należy zastosować trochę inną taktykę czyszczenia:
Grill węglowy - w pierwszej kolejności należy je zdemontować. Ruszt myjemy (jeszcze ciepły) za pomocą wody z mydłem, usuwamy cały osad, a także pozbywamy się popiołu ze zbiornika. Po zakończeniu czyszczenia, wszystkie elementy trzeba dokładnie osuszyć, aby nie dopuścić do powstania rdzy. Następnie ponownie go składamy.
Grill elektryczny - jego czyszczenie opiera się na usunięciu tłustych resztek jedzenia. Warto skorzystać z preparatów, które przeznaczone są do czyszczenia grilla elektrycznego. Takie substancje bardzo szybko usuwają zabrudzenia, jednak ich minusem jest to, że są one dość drogie. Ewentualnie można skorzystać z domowego sposobu z użyciem sody, soli oraz octu, który daje porównywalny efekt.
Grill gazowy - w pierwszej kolejności należy odłączyć zasilanie gazem. Dopiero potem możemy rozłożyć urządzenie na części. Moczymy je w wodzie z mydłem, szorujemy i dokładnie suszymy. Najoporniejsze zabrudzenia czyścimy drucianą szczotką. Warto pamiętać również o wyczyszczeniu elementów doprowadzających gaz. Natomiast raz do roku powinniśmy zaimpregnować ruszt olejem w sprayu.
Po zakończonym sezonie warto grill rozmontować i schować w miejscu chroniącym go od zmiennych warunków atmosferycznych. Jeśli pozostawimy go w nieodpowiednim miejscu, może zardzewieć, a powierzchnia zniszczy się pod wpływem działania niskich temperatur.