Izrael wprowadza supernowoczesny sonar do walki z płetwonurkami Hamasu

Izrael wprowadza supernowoczesny sonar do walki z płetwonurkami Hamasu

Izrael wprowadza supernowoczesny sonar do walki z płetwonurkami Hamasu
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | Israel Defense Forces
Bolesław Breczko
08.11.2017 14:32, aktualizacja: 08.11.2017 14:52

Izrael ma problem z nurkami-komandosami Hamasu. Do walki z nimi wykorzysta inteligentny sonar

Bojownicy palestyńskiego Hamasu szukają nowych sposobów na pokonanie wyrafinowanych systemów obronnych Izraela. W ostatnich latach coraz częściej zaczęli wykorzystywać zaawansowane systemy nurkowe do nielegalnego przekraczania granic ze Strefy Gazy.

IDF (Israel Defence Forces, pol. Izraelskie Siły Obronny) używał sonaru do wykrywania palestyńskich płetwonurków od dwóch lat. Jednak zaisntalowany na stałe na dnie przy północnej granicy Strefy Gazy sonar nie był wystarczająco dokładny. Żołnierzy często wzywano do fałszywych alarmów wywołanych przez zwierzęta czy inne obiekty.

Nowy sonar, nazwany "Simba", ma być dużo dokładniejszy, zdolny do wykrywania i identyfikowania obiektów w promieniu kilku kilometrów. Będzie też dużo mniejszy co umożliwi jego instalacje na szybkiej łodzi będzie. Dzięki temu żołnierze IDF będą mogli szybko zmieniać miejsce obserwacji.

- Jest to niezwykle precyzyjny sonar przystosowany do ochrony portów. – mówi w wywiadzie dla Ynet News oficer marynarki IDF.Wprowadziliśmy w nim zmiany, które pozwalają na wykorzystanie go na łodziach i używania na otwartym morzu. - W ciągu kilku minut będziemy w stanie zlokalizować zagrożenie w wodzie i zlikwidować je za pomocą granatów i materiałów wybuchowych – dodaje oficer.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)