Izrael użył zakazanej broni? Biały fosfor spada z nieba

Jak zauważa organizacja zajmująca się obroną praw człowieka, Human Right Watch (HRW), izraelska armia zaczęła używać pocisków z białym fosforem. Żołnierze mieli je wykorzystać do ostrzelania portu w mieście Gaza. Biały fosfor to silnie trująca substancja, której użycia zakazuje konwencja genewska.

Amunicja z białym fosforem.
Amunicja z białym fosforem.
Źródło zdjęć: © X | Human Rights Watch
Norbert Garbarek

PAP podaje, że opublikowane w sieci nagrania z ataku na Gazę zostały zweryfikowane i należy je traktować jako autentyczne. Przedstawiają dwa pociski artyleryjskie kal. 155 mm eksplodujące w powietrzu. W efekcie następuje zapalenie białego fosforu, co skutkuje pojawieniem się na niebie charakterystycznych dla tego związku białych linii. Później pojawia się gęsty dym - twierdzi portal dziennika "Washington Post", który opublikował zdjęcie i nagranie z ataku.

Siły zbrojne Izraela oświadczyły, że "aktualnie nie mają wiedzy" na temat użycia takiego uzbrojenia przeciwko celom palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas w Strefie Gazy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przypadek wykorzystania przez Izraelczyków pocisków fosforowych nie byłby niczym nowym, ponieważ - według raportu HRW - izraelska armia stosowała już tę amunicję w Strefie Gazy podczas 22-dniowej operacji zbrojnej Płynny Ołów na przełomie 2008 i 2009 r. Te ataki skutkowały wówczas ofiarami wśród ludności cywilnej - przypomniał amerykański dziennik.

"W każdym przypadku, gdy biały fosfor jest wykorzystywany na gęsto zaludnionych terenach, wiąże się to z ryzykiem bardzo poważnych oparzeń i cierpień (cywilów) do końca ich życia" - podkreśliła Lama Fakih, dyrektor biura HRW w stolicy Libanu Bejrucie, koordynująca działalność organizacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Pociski z białym fosforem

Biały fosfor to generalnie najaktywniejsza odmiana alotropowa rzeczonego pierwiastka. Dawka śmiertelna tego silnie trującego środka dla dorosłego człowieka wynosi ok. 0,1 g. Oparzenia białym fosforem wiążą się z ryzykiem śmierci na skutek wchłaniania przez organizm trujących gazów. To natomiast proces wyniszczający wątrobę, nerki i serce.

Związek charakteryzuje się szybkim utlenianiem (reagując z powietrzem i natychmiast tworząc opary składające się z tlenku fosforu (V), pot. pięciotlenku fosforu) i rozgrzewaniem do temperatury 1,3 tys. st. Celsjusza. Proces wydzielania trującego dymu trwa tak długo, aż wszystkie cząsteczki fosforu spalą się lub zostaną pozbawione tlenu przez czynniki zewnętrzne.

Podkreślić warto, że opadające z nieba odłamki pocisku opartego o biały fosfor, przyczepiają się do wszystkiego, co napotkają na swojej drodze i mogą się spalać nawet w kontakcie z wodą (również pod wodą). Jest to o tyle niebezpieczne, że w strefie zamieszkanej opadające fragmenty fosforu mogą "przykleić się" do człowieka, a jedynym sposobem na ratunek jest w tym przypadku wycięcie płonącego fragmentu ciała. Jeśli do ciała przedostaną się wygasłe odłamki, istnieje ryzyko ich ponownego zapłonu na skutek dostępu tlenu.

Zgodnie z konwencją genewską, używanie broni zawierającej biały fosfor jest zakazane, a jedyną dopuszczalną formą jest użycie narzędzia do zasłony dymnej lub oświetlenia. Z uwagi na zakaz, związek ten jest używany więc wyłącznie do produkcji narzędzi generujących zasłonę dymną lub oświetlenie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie