Istnieje czwarty wymiar. Odkrycie szokuje naukowców z całego globu

Istnieje czwarty wymiar. Odkrycie szokuje naukowców z całego globu

Istnieje czwarty wymiar. Odkrycie szokuje naukowców z całego globu
Źródło zdjęć: © Getty Images
Arkadiusz Stando
10.01.2018 14:26, aktualizacja: 11.01.2018 08:03

Zgodnie z powszechną wiedzą, człowiek jest w stanie obserwować świat w tylko trzech wymiarach przestrzennych. W górę i dół, prawo i lewo, przód i tył. Jednak według ostatnich eksperymentów, istnieje sposób na przedstawienie czwartego wymiaru.

Naukowcy od lat spekulowali, w jaki sposób można przedstawić czwarty wymiar. Dwa zespoły fizyków postanowiły sprawdzić to za pomocą eksperymentu. Opracowali specjalne dwuwymiarowe układy, jeden z ultra-zimnymi atomami, drugi z cząstkami światła. W obu przypadkach wykazano odmienne, ale uzupełniające się wyniki. Przypominały zjawisko kwantowe Halla, występujące w czterech wymiarach.

Na łamach badania opublikowanego w Nature, wykazano dowody na istnieje czwartego wymiaru. Według fizyków, mogą uzyskać dostęp do fizyki kwantowej 4D. Może im się udać stworzyć nową teorię wyższego wymiaru, według której zaprojektują urządzenia wykorzystujące ją, a następnie użyć ich do obserwacji niższych wymiarów, takich jak 3D.

Trójwymiarowa postać pozostawia dwuwymiarowy cień. Obserwując go, możemy zebrać pewną ilość informacji, na temat trójwymiarowego obiektu. Być może to samo zjawisko zachodzi w przypadku czwartego wymiaru.

W obu przeprowadzonych eksperymentach, kluczowe było kwantowe zjawisko Halla. Można je zrozumieć, jako zjawisko topologiczne, które opisuje, ile otworów ma obiekt i na jakie inne kształty można go przemienić, bez przecinania go. Podobnie jest z kwantowym zjawiskiem Halla, gdzie elektrony mogą poruszać się tylko po ścieżkach zdefiniowanych topologicznie.

Naukowcy, którzy zajmowali się sprawą, należą do grupy, która w 2016 roku otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (193)