ISS: Dostawa żywności Rosjan opóźniona. Z pomocą ruszyli Amerykanie
Rosyjscy astronauci znaleźli się w ciężkiej sytuacji po tym, jak start kolejnej dostawy żywności do ich modułu na ISS został opóźniony o dwa miesiące. Pomocną rękę wyciągnęli Amerykanie, którzy jak informuje rosyjski państwowy serwis informacyjny RT, podzielili się swoimi racjami żywnościowymi.
Według serwisu RT Rosja planowała wystrzelić żywność na pokładzie rakiety Roscosmos Progress MS-16 11 grudnia 2020 roku. Misja niestety została opóźniona i jej start przełożono dopiero na 15 lutego, czyli dwa miesiące później. To długo, jeśli w grę wchodzi żywność niezbędna do przeżycia w i tak ekstremalnych warunkach.
- Kiedy poprosiliśmy Amerykanów o dostarczenie naszych racji na statek kosmiczny, powiedzieli nam, że mają już wystarczająco duże zapasy żywności, a nasi astronauci powinni korzystać z ich produktów - powiedział Alexander Agureev, kierownik ds. Żywienia w Rosyjskiej Akademii Nauk „Institute of Biomedical Problems” w rozmowie z RT.
Co ciekawe, rosyjscy urzędnicy wykorzystali ten moment, aby skrytykować warunki panujące na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ich zdaniem zaczęły szybko się pogarszać.
- Do 2025 roku Rosja ma obowiązek uczestniczyć w programie ISS - powiedział rosyjskiej Akademii Nauk Władimir Sołowjow, zastępca dyrektora generalnego Korporacji Rakietowo-Kosmicznej Energia. Dodał: istnieje już szereg elementów, które zostały poważnie uszkodzone i nie działają. Wielu z nich nie można wymienić. Po 2025 roku przewidujemy lawinową awarię licznych elementów na pokładzie ISS.
Dostawy na ISS
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest regularnie zaopatrywana w żywność, aparaturę badawczą czy niezbędne materiały i części zapasowe. Misje tego typu przebiegają w podobny sposób do misji załogowych. Statek towarowy jest wynoszony na orbitę przy pomocy rakiety nośnej np. Falcon 9, a następnie dokuje do ISS, gdzie dochodzi do jego rozładunku. Po zakończeniu wszystkich niezbędnych czynności statek odłącza się i wraca na Ziemię.
W zależności od rodzaju dokowanego statku, cała procedura może przyjmować inny przebieg. Najczęściej jednak odbywa się w dolnej części statku, nazywanej zatoką promową. W specjalnym pomieszczeniu dochodzi do opróżnienia atmosfery i ciśnienia. Następnie otwierają się drzwi zatoki i wysuwa ramię, które zaczepia statek i wsuwa do wnętrza zatoki. Po zamknięciu drzwi dochodzi do uzupełnienia atmosfery oraz wyrównania ciśnienia.