Iran rozpoczął produkcję uranu. Eksperci: może być używany do produkcji broni jądrowej
Jak poinformowała MAEA, wbrew zobowiązaniom zawartym w umowie z 2015 roku, Iran rozpoczął produkcję uranu metalicznego. Teheran podkreśla, że posłuży on jako paliwo, jednak eksperci ostrzegają, że może być on użyty też do produkcji broni atomowej.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała, że "Iran rozpoczął produkcję uranu metalicznego, aby wykorzystać go jako paliwo do jednego ze swoich reaktorów".
Agencja podkreśla, że temat jest bardzo wrażliwy, ponieważ, mimo zapewnień Teheranu, że posłuży on do wyrobu paliwa, faktem jest, że dzięki niemu kraj może rozpocząć produkcję broni atomowej. Iran zapewnił, że produkcja uranu metalicznego ma na celu wytworzenie paliwa w ramach projektów badawczych.
Warto przypomnieć, że na mocy porozumienia z 2015 roku Iran ma 15-letni zaraz produkcji lub nabywania plutonu, lub metali uranowych oraz ich stopów. Po 10 latach, za zgodą pozostałych sygnatariuszy może rozpocząć produkcję paliwa uranowego "w małych ilościach".
Rozpoczęcie produkcji uranu metalicznego to jednak niepierwsze naruszenie umowy ze strony Iranu. Nieco ponad miesiąc temu, państwo wznowiło wzbogacanie uranu do 20 proc. I chociaż do 90 proc. koniecznych do wyprodukowania bomby atomowej, to wciąż daleko, to jednak USA zdecydowało się na przywrócenie sankcji wobec Teheranu.
PAP podaje, że "szef irańskiego wywiadu Mahmud Alavi ostrzegł, że nieustanna presja Zachodu może zmusić Iran do zwrócenia się w stronę broni jądrowej". Dodał, że nie naruszenie umów w takim wypadku nie będzie winą Iranu, a rosnącej presji ze strony państw Zachodu.
Władze podkreślają, że program jądrowy jest rozwijany jedynie w celach cywilnych (głównie energetyki) i nie ma służyć produkcji broni atomowej. Według wywiadu USA i MAEA Iran wstrzymał prace nad programem broni jądrowej, ale zanim to zrobił, prace były w zaawansowanym stadium.