Iran o broni nuklearnej i USA. Hasan Rowhani: "Nie popełniajce ich błędu"

Iran o broni nuklearnej i USA. Hasan Rowhani: "Nie popełniajce ich błędu"
Źródło zdjęć: © PAP

23.01.2020 12:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zapewnił, że jego kraj nie dąży do posiadania broni nuklearnej. Polityk zaapelował także do przywódców europejskich państw, aby nie powtórzyli błędu USA i nie naruszali porozumienia z Iranem.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani za pośrednictwem swojej strony internetowej wypowiedział się na temat planów dotyczących posiadania broni nuklearnej oraz zaapelował do europejskich państw o to, by nie powtarzały tych samych błędów co Stany Zjednoczone.

- Nigdy nie dążyliśmy i nie zamierzamy dążyć do posiadania broni nuklearnej, niezależnie od obowiązywania umowy atomowej i naszych relacji z MAEA (Międzynarodową Organizacją Energii Atomowej) - oświadczył polityk. Hasan Rowhani zapewnił jednocześnie, że jego kraj nadal jest poważnie zaangażowany w podtrzymanie obecnej umowy.

Irański prezydent zwrócił się także do przywódców europejskich krajów o to, by wypełniali swoje zobowiązania i nie poszły śladami USA, które zerwały porozumienie z Iranem. - Czy chcecie popełnić ten sam błąd? Podkreślam, że jeżeli Europejczycy popełnią błąd i naruszą umowę, poniosą konsekwencje swoich działań - ostrzegł Rowhani.

Międzynarodowe porozumienie dotyczące kontroli irańskiego programu rozwoju broni jądrowej zawarto w 2015 roku pomiędzy Iranem a USA, Rosją, Wielką Brytanią, Francją, Chinami oraz Niemcami. Dodatkową stroną porozumienia jest Unia Europejska. 8 maja 2018 roku Donald Trump ogłosił wycofanie się Stanów Zjednoczonych z umowy nuklearnej. Na początku stycznia 2020 roku Teheran zadeklarował, że nie zamierza stosować się do ograniczeń wynikających z umowy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)