Iran o broni nuklearnej i USA. Hasan Rowhani: "Nie popełniajce ich błędu"

Iran o broni nuklearnej i USA. Hasan Rowhani: "Nie popełniajce ich błędu"

Iran o broni nuklearnej i USA. Hasan Rowhani: "Nie popełniajce ich błędu"
Źródło zdjęć: © PAP
23.01.2020 12:10

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zapewnił, że jego kraj nie dąży do posiadania broni nuklearnej. Polityk zaapelował także do przywódców europejskich państw, aby nie powtórzyli błędu USA i nie naruszali porozumienia z Iranem.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani za pośrednictwem swojej strony internetowej wypowiedział się na temat planów dotyczących posiadania broni nuklearnej oraz zaapelował do europejskich państw o to, by nie powtarzały tych samych błędów co Stany Zjednoczone.

- Nigdy nie dążyliśmy i nie zamierzamy dążyć do posiadania broni nuklearnej, niezależnie od obowiązywania umowy atomowej i naszych relacji z MAEA (Międzynarodową Organizacją Energii Atomowej) - oświadczył polityk. Hasan Rowhani zapewnił jednocześnie, że jego kraj nadal jest poważnie zaangażowany w podtrzymanie obecnej umowy.

Irański prezydent zwrócił się także do przywódców europejskich krajów o to, by wypełniali swoje zobowiązania i nie poszły śladami USA, które zerwały porozumienie z Iranem. - Czy chcecie popełnić ten sam błąd? Podkreślam, że jeżeli Europejczycy popełnią błąd i naruszą umowę, poniosą konsekwencje swoich działań - ostrzegł Rowhani.

Międzynarodowe porozumienie dotyczące kontroli irańskiego programu rozwoju broni jądrowej zawarto w 2015 roku pomiędzy Iranem a USA, Rosją, Wielką Brytanią, Francją, Chinami oraz Niemcami. Dodatkową stroną porozumienia jest Unia Europejska. 8 maja 2018 roku Donald Trump ogłosił wycofanie się Stanów Zjednoczonych z umowy nuklearnej. Na początku stycznia 2020 roku Teheran zadeklarował, że nie zamierza stosować się do ograniczeń wynikających z umowy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)