ycipk-29vqtl

Inżynier NASA chce zrobić silnik, który pomoże osiągnąć prędkość światła

Inżynier NASA David Burns oświadczył, że pracuje nad "spiralnym silnikiem", który miałby złamać prawa fizyki i być zdolny do osiągnięcia 99% prędkości światła. Już to brzmi nierealnie, a trzeba dodać, że silnik… miałby zrobić to bez żadnego paliwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Być może silnik zaprojektowany przez inżyniera NASA pozwoli nam kiedyś na skuteczniejszą eksplorację kosmosu.
Być może silnik zaprojektowany przez inżyniera NASA pozwoli nam kiedyś na skuteczniejszą eksplorację kosmosu. (Youtube.com)
ycipk-29vqtl

Koncepcja inżyniera NASA wykorzystuje zjawisko zmiany masy, któremu ulegają obiekty zbliżające się do prędkości światła - wynika to z teorii względności Alberta Einsteina.

Jednocześnie koncepcja silnika działającego bez paliwa przeczy podstawowemu prawu fizyki - zasadzie zachowania pędu. Już wcześniej powstawały podobne koncepcje, np. silnika EM-drive. Nie wykorzystywały one jednak teorii względności, co czyni tę koncepcję bardziej intrygującą.

Wyobraź sobie pudełko, pręt i pierścień

ycipk-29vqtl

Autor pomysłu zasugerował, żeby w taki sposób wyobrazić sobie działanie silnika – mamy pudełko, w którego środku znajduje się metalowy pręt z założonym na nim pierścieniem. Jeśli pierścień będzie przesuwał się po pręcie i uderzy w jedną ścianę pudełka, przesunie się ono w w jedną stronę. Ale pierścień wracając uderzy w drugą ścianę i pudełko powróci na to samo miejsce.

Chyba, że pierścień zwiększałby masę przed uderzeniem w jedną ściankę pudełka, i z powrotem ją zmniejszał, kiedy uderzałby w drugą. W ten sposób pudełko będzie przesuwać się w kierunku ścianki uderzanej pierścieniem o większej masie.

W przypadku silnika Burnsa pudełko z prętem i pierścieniem zostałoby zastąpione kołowym akceleratorem cząsteczek, który sprawiałby, że jony będą w jednym kierunku przyspieszane (czyli przybliżając się do prędkości światła, będą zwiększały masę), a w drugim spowalniane

ycipk-29vqtl

Czytaj też: NASA znalazła dowody życia na Marsie już w latach 70-tych, twierdzi był pracownik

Koncepcja nie bez wad

Zakładając, że silnik rzeczywiście zadziała w praktyce, nadal to rozwiązanie będzie miało sporo wad – według portalu "New Scientist" silnik zaprojektowany przez Burnsa, który miałby przykładową długość 200 m i średnicę 12 m, mógłby generować podobną moc w podobnym czasie, jak… pisanie na klawiaturze. Osiągnięcie prędkości światła zajęłoby więc naprawdę dużo czasu.

Jednak sam inżynier NASA nie jest tym zniechęcony i twierdzi, że "jeśli ktoś mówi, że to nie zadziała to będę pierwszym, który odpowie, że warto spróbować."

ycipk-29vqtl

Źródło: Newscientist.com, Kopalniawiedzy.pl

Czytaj też: NASA szykuje się do powrotu na Księżyc. Nowe kombinezony zaprezentowane

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-29vqtl

ycipk-29vqtl
ycipk-29vqtl