Internet Explorer 8 - pożeracz pamięci i wątków procesora

Internet Explorer 8 - pożeracz pamięci i wątków procesora
Źródło zdjęć: © Microsoft

03.09.2008 19:00, aktual.: 04.09.2008 10:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Craig Barth, dyrektor ds. technologii w amerykańskiej spółce Devil Mountain Software, twierdzi, iż Microsoft tworząc drugą wersję beta swojej przeglądarki Internet Explorer 8 wzbił się na "epicki poziom przeładowania", wskutek czego wyraźnie cierpi wydajność aplikacji. Zdaniem Bartha, IE 8 beta 2 pod względem obciążenia systemu ustępuje znacznie swojemu poprzednikowi, nie mówiąc już o konkurencji spod znaku Mozilli.

Spółka, w której zatrudniony jest C. Barth, produkuje oprogramowanie do testowania wydajności komputerów. Sam CTO firmy, po poddaniu najnowszej wersji przeglądarki Microsoftu analizie, stwierdza, że IE 8 beta 2 wymaga niemal dwa razy więcej pamięci i zajmuje niemal sześciokrotnie więcej wątków procesora niż Firefox. W porównaniu ze swoim poprzednikiem, IE 7, również wypada blado - zajmuje o 52 % więcej pamięci i niemal trzy razy więcej wątków CPU.

Jak C. Barth doszedł do tych wniosków? Wszystkie trzy wspomniane aplikacje przetestował w oparciu o ten sam schemat, zakładający odwiedziny na 10 serwisach internetowych, zawierających bogate treści multimedialne ( m.in. boston.com, channel9.com i nytimes.com ). Każda strona została otwarta w przeglądarce na osobnej karcie, po czym łącza na tych stronach także otwierano na nowych kartach. W systemie, na jakim przeprowadzono test, zainstalowane były wtyczki Adobe Flash i Microsoft Silverlight.

Analizę przeprowadzono w systemie Windows Vista oraz Windows XP, na komputerze dysponującym 2 GB pamięci operacyjnej. Pod koniec testu w Viście IE8 beta 2 zajmował 380 MB pamięci, IE7 - 250 MB, zaś Firefox 3.01 - 159 MB. Eksperyment przeprowadzony w Windows XP wykazał, że aplikacje zajmują nieco mniej pamięci, ale IE8 nadal "prowadzi" i to z dużą różnicą na swoją niekorzyść. "W momencie uruchomienia Windows XP, cały system zajmuje 130 - 150 MB. Nagle widzisz zużycie pamięci przez Internet Explorera większe niż cały system operacyjny Microsoftu. IE8 jest tłustszy niż XP" - przekonuje przedstawiciel florydzkiej spółki.

IE 8 - bez kilku rdzeni nie podchodzić?

Jeżeli chodzi o obciążenie wątków procesora w trakcie opisanego wyżej testu, Firefox nigdy nie przekroczył poziomu 27 wątków wykonywanych równolegle, IE 7 maksymalnie wykorzystywał ich 65, natomiast IE 8 beta 2 - 171.

Im większa liczba wątków, tym większe obciążenie systemu (który musi nimi zarządzać) i procesora. Przeglądarki internetowe zwykle wykorzystują wiele wątków, ale wraz ze wzrostem ich liczby spada wydajność aplikacji (chyba że procesor jest wielordzeniowy). Może to oznaczać, że IE 8 skierowany jest przede wszystkim do tych użytkowników, których maszyny posiadają takie CPU - spekuluje C. Barth. "Jeśli wielowątkowa aplikacja jest dobrze zaprojektowana i pracuje na maszynie wielordzeniowej z czterema lub ośmioma rdzeniami procesora, można wycisnąć z niej dobre osiągi." Gorzej natomiast z mniej zaawansowanymi konfiguracjami.

Barth zaznacza jednak, że IE 8 to nie samo zło. Podobało mu się w przeglądarce użycie procesora. W Windows XP wynosiło ono przeciętnie 33 % w wypadku Firefoksa, 13 % - IE 7 oraz 22 % w wypadku drugiej bety IE 8 ( w Viście przeglądarki uzyskały wyniki odpowiednio 48, 24 i 33 % ). Słabszy, wydawałoby się, wynik aplikacji Mozilli Barth tłumaczy jednak bardziej wydajnym silnikiem renderującym Firefoksa.

C. Barth sugeruje, że gigant z Redmond projektując aplikację wyszedł z założenia, że sprzęt komputerowy ( czyli np. procesory wielordzeniowe ) jest tani, "podobnie jak to miało miejsce z Vistą". Amerykanin wyraża jednak przekonanie, że Microsoft zoptymalizuje wydajność programu w końcowej wersji.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także