Internet Explorer 10: zupełnie nowy interfejs
Nie tylko bezpieczeństwo, ale również wygoda. Tak przynajmniej obiecuje Microsoft.
14.03.2012 14:20
Nowy Internet Explorer, jako pierwszy (aplikacji na Windows Phone nie liczymy) będzie przystosowany do obsługi dotykiem. Oznacza to, że ma być szczególnie responsywny i wydajny, by móc zapewnić bezproblemowe przewijanie treści, obsługę gestami, powiększanie za pomocą dwukliku czy dwóch palców, bez żadnej czkawki czy zadyszki. Przeglądarka, co oczywiste w nowoczesnych systemach, będzie też płynnie reagowała na to, czy ekran ustawiony jest w trybie panoramicznym, czy portretowym. Co ciekawe, dzięki interfejsowi Metro, obok Internet Explorera w trybie pełnoekranowym, będzie można przypinać inne aplikacje.
Internet Explorer 1. będzie miał też nowy ekran startowy, na którym będą wyświetlać się kafelki z najczęściej wyświetlanymi przez ciebie witrynami. Kafelki z dowolnymi witrynami będzie można też przypinać do Menu Start.
Otwarte karty z witrynami będą się wyświetlać na samej górze ekranu, a pasek adresu na dole. Standardowo będą niewidoczne i mają się pojawiać wyłącznie na życzenie użytkownika (gesty myszy, palcem, skróty klawiaturowe, itd.). Nie zabraknie, rzecz jasna, podstawowych kontrolek, takich jak Wstecz, Dalej czy Odśwież. Pojawią się jednak nowe, dzięki paskowi Charms. Znajdziemy tam wyszukiwarkę, dzielenie się treściami, ustawienia i inne.
Kafelki z przypiętymi witrynami w Menu Start będą odpowiadały kolorystyce witryny i będą reprezentowane przez jej ikonę. Kafelki będą też aktywne. Oznacza to, że jeśli witryna, dla przykładu, Facebook.com powiadomi o nowym zdarzeniu (na przykład nowej wiadomości), informacja na ten temat pojawi się na kafelku.
Internet Explorer 1. ma być również bezpieczniejszy. Poza nową metodą zarządzania pamięcią, o której wspominaliśmy w poprzednim newsie, pojawi się odświeżona wersja filtru SmartScreen, filtrowania XSS, skanowania reputacji aplikacji czy trybu InPrivate, który teraz będzie można włączyć również dla pojedynczej karty.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Koniec gniazdka – będzie koniec znanego nam świata?"