Inteligentny dom zużywa mniej energii

Inteligentne rozwiązania automatyki pełnią rolę mózgu naszego domu. Integrując poszczególne urządzenia w jeden system, optymalizują ich pracę.

Inteligentny dom zużywa mniej energii
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

20.08.2013 12:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzisiejsze tempo życia zmusza nas do sięgania po narzędzia, które ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków, pozwalając oszczędzić czas i pieniądze. Nowoczesne technologie i automatyzacja procesów towarzyszą nam nie tylko w pracy, ale też w domu. Prawie w każdym polskim domu znajdziemy dziś telefon komórkowy i automatyczną pralkę. Dużo mniejszą popularnością cieszy się wciąż zmywarka do naczyń. Choć oferuje podobne do pralki korzyści - wygoda, oszczędność czasu, energii i wody - używana jest tylko w co szóstym gospodarstwie domowym.

"_ W domach, w których instalujemy systemy automatycznego sterowania i monitoringu, nie ma mowy o niepotrzebnych stratach energii. Mieszkańcy mogą odpowiednio programować ogrzewanie czy oświetlenie, dostosowując je do swoich potrzeb. Jeśli nie ma ich w domu, system optymalizuje prace urządzeń grzewczych i wyłącza te niepotrzebnie pracujące. W godzinach nocnych, gdy mieszkańcy śpią – obniża temperaturę, wyłącza oświetlenie, zasłania rolety. Intensywność ogrzewania dostosowuje do zmieniającej się pogody. Takie rozwiązania będą standardowe w każdym domu już za kilka lat, ponieważ zgodnie z wymogami unijnymi budynki powstające po 2020 r. mają charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii _" - przekonuje Marcin Klepacz, Współwłaściciel firmy IRA, inicjatora kampanii Energooszczędność w moim domu.

Podobnie jest z systemami automatyki budynkowej. Choć wiemy, że umożliwiają sterowanie urządzeniami i monitorowanie zużycia energii elektrycznej i mediów, wspierają zarządzanie budynkiem i obsługę alternatywnych źródeł energii, wciąż postrzegane są jako luksus –. w polskich domach i mieszkaniach spotykany raczej sporadycznie.
/> Korzyści finansowe związane z mniejszym zużyciem energii w domu to jeden z ważniejszych czynników zachęcających do inwestowania w energooszczędne rozwiązania. W badaniu Energooszczędność w moim domu za największą korzyść z mieszkania w energooszczędnym domu Polacy uznali oszczędności finansowe (4. procent wskazań) oraz ochronę środowiska naturalnego (22 procent wskazań).

Coraz częściej sięgamy po rozwiązania, takie jak energooszczędne okna, czy dodatkowa warstwa ocieplenia. Rzadziej natomiast stosujemy inteligentne rozwiązania automatyki, mimo że jesteśmy przekonani do ich zalet. W badaniu tylko 2. procent ankietowanych oceniło, że zastosowanie automatyki daje znaczące oszczędności; 46 procent osób stwierdziło, że umiarkowane, a 21 procent respondentów oceniło, że korzyści finansowe, jakie możemy uzyskać są niewielkie lub żadne.

Źródło: Kampania "Energooszczędność w moim domu", PS, WP.PL

Komentarze (0)