Intel wciąż stawia na MeeGo i obiecuje 32‑nanometrowy procesor Atom

Intel wciąż stawia na MeeGo i obiecuje 32-nanometrowy procesor Atom

15.02.2011 13:56, aktual.: 15.02.2011 14:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tegoroczne targi Mobile World Congress raczej nie będą owocne dla Intela. Wciąż nie ma tabletów z Windows 7 lub MeeGo oraz obiecywanymi od dawna układami Atom z rodziny Oak Trail. Nawet zapowiadane od lat produkty z Atomem Z600 z serii Moorestown do tej pory wciąż nie trafiły w znaczących ilościach na rynek. Tymczasem na krótko przed inauguracją MWC partner Intela w zakresie prac nad MeeGo, koncern Nokia, ogłosił decyzję o wyborze systemu operacyjnego Windows Phone 7, co zmniejsza szanse na sukces MeeGo.

Mimo to procesorowy gigant wciąż wierzy w tę platformę. Wprawdzie, jak przyznała Renée J. James z Intela, jej firma jest "oczywiście rozczarowana decyzją Nokii", jednak nadal stawia na MeeGo (z Qt) w roli systemu operacyjnego dla tabletów i smartfonów. Także sklep AppUp będzie wciąż działał, a w ręce programistów przekazano narzędzia takie jak MeeGo SDK 1.2 dla Linuksa i Windows. Ponadto Intel chce przyciągnąć programistów konkursami i nagrodami pieniężnymi. Firma Fujitsu Asia Pacific zapowiedziała przed kilkoma dniami, że netbook Lifebook MH330 z Atomem N45. będzie miał również zainstalowany system MeeGo.

Poza MeeGo Atomy będą działały z systemami Windows i Android –. Intel wymienia przy tym wersję Gingerbread dla smartfonów i Honeycomb dla tabletów, które pojawią się na rynku jeszcze w tym roku.

Koncern z Santa Clara informuje też, że są już pierwsze prototypy układów dla platformy Medfield, której sercem jest jednostka typu SoC (System on Chip) z rdzeniem Atom wykonana w technologii 3. nanometrów. Dla układów produkowanych w tym procesie zastosowana ma być także mikroarchitektura Saltwell, która zastąpi dotychczasową Bonell. W przypadku platformy Medfield nie jest już potrzebny osobny chipset; aktualna platforma Moorestown składa się z dwóch komponentów: 45-nanometrowego Atoma Z600 (Lincroft) oraz układu PCH (Platform Controller Hub) MP20 (Langwell). Intel ocenia, że układy bazujące na platformie Medfield pojawią się w większych ilościach dopiero za rok – choć podczas ubiegłorocznych targów Computex mówiło się, że jeszcze w 2011 roku zostanie uruchomiona ich masowa produkcja.

W celu umocnienia pozycji w obszarze układów SoC Intel, korzystając z pośrednictwa funduszu Intel Capital, przejął firmę Silicon Hive, której pracownicy i zasoby wnoszą do koncernu dodatkową wiedzę i umiejętności w obszarze programowania równoległego i przetwarzania danych wideo. Firma ta ma oddziały między innymi w Holandii, w Dolinie Krzemowej oraz w indyjskim Bangalore.

Z kolei z przejęcia działu technologii komórkowych spółki Infineon pochodzą układy SMARTi obsługujące także sieci WiMAX i LTE. Intel Mobile Communications (IMC) zamierza, począwszy od drugiej połowy 2012 roku, dostarczać układy komunikacyjne realizujące transmisje w sieciach 2G, 3G i LTE. W kwestii technologii stosowanych w sieciach LTE Intel kooperuje ponadto z Samsungiem i Korea Telecomem, opracowując wspólnie z nimi technologię sieciową o nazwie Cloud Communication Center (CCC). W jej wypadku jednostka cyfrowa (Digital Unit, DU) – w istocie wirtualizowany serwer Intela – oraz właściwa jednostka nadawcza (Radio Unit, RU) mogą znajdować się w różnych lokalizacjach.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także