Indie. Chandrayaan 2 gotowy do lądowania na Księżycu już w tym tygodniu

Indie. Chandrayaan 2 gotowy do lądowania na Księżycu już w tym tygodniu

Indie. Chandrayaan 2 gotowy do lądowania na Księżycu już w tym tygodniu
Źródło zdjęć: © Youtube.com | MisterStooles
02.09.2019 14:33

To kolejny kamień milowy w indyjskiej wyprawie na Księżyc. Rakieta Chandrayaan 2 kończy ostatnie okrążenie wokół naturalnego satelity Ziemi i za kilka dni będzie gotowy do lądowania na powierzchni Księżyca.

ISRO potwierdziło, że lądownik Chandrayaan 2 skutecznie oderwał się od orbitującego statku kosmicznego. Jego podroż rozpoczęła się 22 lipca i powoli zbliża się do celu. Planowane lądowanie na Księżycu ma się odbyć 7 września. Pierwsze manewry będą miały miejsce już we wtorek i środę. Jeśli lądowanie się powiedzie, Chandrayaan 2 wyląduje w pobliżu Bieguna Południowego Księżyca.

Region ten jest uważany za jedno z najbardziej odpowiednich miejsc dla przyszłych ludzkich placówek, ponieważ naukowcy podejrzewają, że znajdują się tam duże zasoby wody podpowierzchniowej. Wcześniej żadna misja księżycowa nie odważyła się tam lądować, ponieważ ukształtowanie powierzchni południowego bieguna Księżyca jest bardzo wymagające - pełne kraterów i nierówności terenu.

Nie da się ukryć, że dla Indii powodzenie misji jest bardzo ważne. Jeśli Chandrayaan 2 skutecznie wyląduje na Księżycu, Indie dołączą do Rosji, USA i Chin, którym również się to udało. Mimo początkowych kłopotów, ISRO wierzy, że lądowanie zakończy się sukcesem. Chandrayaan 2 to druga misja księżycowa Indii, ale pierwsza, która podjęła próbę lądowania na Księżycu.

Pierwotnie Chandrayaan miało to być wspólnym przedsięwzięciem z Rosją, ale Rosjanie wycofali się po niepowodzeniu misji na marsjańskim księżycu Fobos. Od tego czasu ISRO samodzielnie buduje cały sprzęt, z wyjątkiem niewielkiej pomocy ze strony NASA pod koniec projektu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)