Incydent z niemieckim Eurofighterem. Zderzył się z dronem
Niemiecka policja bada incydent, który miał miejsce 22 maja w Bawarii. Jak donosi serwis The Aviatonist, myśliwiec Eurofighter EF-2000 zderzył się z cywilnym dronem. Miało do tego dojść, gdy maszyna lądowała na lotnisku w Manching, ok. 300 metrów na wschód od pasa startowego, na niezamieszkanym terenie. Pilot początkowo niczego nie zauważył, ale późniejsze oględziny maszyny potwierdziły, że doszło do uszkodzeń.
28.05.2024 | aktual.: 28.05.2024 12:25
Na razie rozmiar uszkodzeń myśliwca Eurofighter EF-2000 nie jest znany, a niemiecka policja wszczęła śledztwo w sprawie niebezpiecznej ingerencji w ruch lotniczy i naruszeń ustawy o ochronie lotnictwa. Cywilny dron nie miał prawa pojawić się nad lotniskiem, gdzie obowiązuje zakaz latania dla tego typu urządzeń. Potencjalne zderzenia bezzałogowców z samolotami mogą mieć poważne konsekwencje, wśród nich należy wymienić przede wszystkim uszkodzenia elementów konstrukcyjnych - kadłuba, skrzydeł, silników, a nawet samolotowych szyb.
Incydent z niemieckim myśliwcem Eurofighter
The Aviationist zwraca uwagę, że lotnisko Manching znajduje się niedaleko miasta Ingolstadt, gdzie Airbus produkuje i montuje myśliwce Eurofighter przeznaczone dla niemieckich sił powietrznych. Są to wielozadaniowe myśliwce, z których obecnie korzysta kilka państw. Oprócz Niemiec są to Hiszpania, Włochy oraz Wielka Brytania. Eurofighter to maszyna o obniżonej wykrywalności. Zaledwie 15 proc. jego powierzchni stanowi metal, co ułatwia myśliwcowi ukrywanie się przed systemami radarowymi. W konstrukcji wykorzystano również materiały kompozytowe, dzięki czemu maszyna jest lekka, a jednocześnie mocna.
Samoloty Eurofighter Typhoon zostały wyposażone w dwa silniki dwuprzepływowe EuroJet EJ200. Dzięki nim maszyna może osiągnąć maksymalną prędkość 2495 km/godz na wysokości i maksymalną prędkość 1530 km/godz na poziomie morza. Myśliwiec ma blisko 16 m długości, wysokość 5,3 m, a jego skrzydła mają rozpiętość ok. 11 m. Masa Eurofighter Typhoona to z kolei 11 ton.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Myśliwiec może przenosić szeroką gamę broni, w tym pociski powietrze-powietrze (np. pociski METEOR, IRIS T, ASRAAM), a także powietrze-ziemia (np. bomby lotnicze GBU-10, MK 82, TAURUS, LDP SNIPER). Jego podstawowe uzbrojenie stanowi natomiast działko Mauser BK-27 kal. 27 mm.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski