Imagine Cup 2011 - głosujmy na polskie drużyny!
07.07.2011 15:46, aktual.: 07.07.2011 16:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Imagine Cup jest największym na świecie dorocznym konkursem technologicznym dla studentów. Konkurują oni w następujących kategoriach: Projektowanie Oprogramowania, Projektowanie Systemów Wbudowanych, Projektowanie Gier, Media Cyfrowe, Technologie Informatyczne. Polska ma w tym roku bardzo silną reprezentację - aż 5 zespołów w różnych kategoriach!
Imagine Cup jest największym na świecie dorocznym konkursem technologicznym dla studentów organizowanym przez Microsoft. Konkurują oni w następujących kategoriach: Projektowanie Oprogramowania, Projektowanie Systemów Wbudowanych, Projektowanie Gier, Media Cyfrowe, Technologie Informatyczne. Polska, która w zeszłym roku była gospodarzem wydarzenia, ma w tej edycji bardzo silną reprezentację – mamy przedstawiciela w każdej kategorii!
WCY_Team (Projektowanie Systemów Wbudowanych) – Warszawska Akademia Techniczna
Cellardoor (Projektowanie Gier) – Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Błażej Matuszyk (Technologie Informatyczne) – Politechnika Poznańska
DemosceneSpirit (Media Cyfrowe) – Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
CodeRaiders (Projektowanie Oprogramowania) –. Politechnika Łódzka
Ciekawym i bardzo potrzebnym wydaje się być projekt Trident, który pomaga w rozwiązywaniu problemów związanych z sytuacjami powodziowymi. Składa się z trzech modułów, z których każdy odpowiada innemu aspektowi tego zjawiska atmosferycznego:
- eLevee to system monitoringu wałów, który wykorzystuje DeltaTPR2 – sondy wilgotności gleby obecnie stosowane w rolnictwie. Sondy te pozwalają dokładnie wskazać segmenty gleby najbardziej narażone nanadmierne i groźne nasycenie wodą.
- TRIPS (TRIdent Parallel Simulations) pozwala na symulację powodzi na dużej powierzchni. Jest to moduł dostępny na Windows Azure i umożliwia skalowalność i dostępność z całego świata. Aplikacja wykorzystuje mapy wysokości NASA SRTM jako dane wejściowe, więc może symulować zalania prawie 80% powierzchni Ziemi za pomocą zaledwie kilku kliknięć.
- PeoplesQuest - trzeci moduł Trident umożliwia nawiązywanie kontaktu między powodzianami, organizacjami charytatywnymi i chętnymi do pomocy ludźmi, a to wszystko dzięki wykorzystaniu opcji uwierzytelniania portalu Facebook oraz narządzia Silverlight Bing Maps.
Te trzy moduły uzupełniają się wzajemnie. W konkretnym scenariuszu, po ciężkich opadach moduł eLevee wykrywa wysokie ciśnienie hydrostatyczne i nasycenie wody wewnątrz wałów chroniących miasto. Dzięki tak wczesnemu ostrzeżeniu jest jeszcze czas, aby wzmocnić strukturę grobli w tym miejscu i zatrzymać wodę przed obszarem zabudowanym. PeoplesQuest w tym czasie pozwala zebrać ochotników do pomocy przy wzmocnieniu wałów. Dzięki uruchomionej jednocześnie symulacji można przewidzieć, które obszary należy ewakuować w pierwszej kolejności, jeśli woda przedostałaby się do miasta mimo podjętych działań.
Kolejnym ciekawym projektem jest COP4CE - Compact Operating Package for Critical Enagagements: zaawansowany system wbudowany dedykowany służbom policyjnym i ratowniczym. W skład całego projektu wchodzi terminalCOP4CE współpracujący z aplikacją Command Center.
Terminal COP4CE jest bezprzewodowym, kompaktowym urządzeniem komputerowym, przeznaczonym do pracy w terenie. Rozwiązanie pozwala na zdalne przekazywanie materiałów operacyjnych, takich jak nakazy przeszukania, ścieżki patrolowe i informacje o osobach zaginionych, a także wszelkich innych, szybko zmieniających się lub nieznanych z wyprzedzeniem, ważnych informacji.
System został zaprojektowany tak, by spełniał wszystkie normy poufności oraz integralności danych, również w przypadku, gdy terminal wpadnie w niepowołane ręce. Terminal COP4CE i jego urządzenia peryferyjne są zasilane przez zewnętrzny akumulator, który zapewnia dużą mobilność i wygodę. Aplikacja Command Center zapewnia komunikację z serwerem (np. ciągłą synchronizację i aktualizację danych) i odgrywa rolę Component Managera wszystkich modułów funkcjonalnych. Rozwiązanie pozwala z poziomu serwera dostarczyć użytkownikowi w terenie zaktualizowaną mapę, plany budynków, żywe obrazy/głosy itp., ale także nowe moduły funkcjonalne, które pierwotnie nie były załadowane na terminal (np. moduł udzielania pierwszej pomocy i moduł pomocniczy w diagnozowaniu terenu, tzw. field diagnostics helper). Terminal COP4CE jest dostosowany także pod względem rozmiarów i montażu do stroju funkcjonariusza. Niewielkie rozmiary eBox i odpowiednie rozmieszczenie urządzeń peryferyjnych nie przeszkadzają użytkownikowi, ponieważ nie
zakłócają jego ruchu.
W przypadku kategorii Technologie Informatyczne (IT Challenge) finał nie polega na prezentacji projektu. Jest to egzamin praktyczny, podczas którego finaliści mają okazję zaprezentować swoje umiejętności w zakresie wdrażania oraz konfigurowania oprogramowania. Uczestnicy łączą się przez zdalny pulpit z przygotowanymi przez organizatorów serwerami i wykonują rozmaite zadania konkursowe. Kategoria IT Challenge sprawdza wiedzę i praktyczne umiejętności studentów pod względem tworzenia, wdrażania i nadzorowania systemów IT. Finaliści muszą wykazać się znajomością zasad tworzenia systemów w taki sposób, aby były wydajne, funkcjonalne, stabilne i bezpieczne. O wyjątkowym charakterze kategorii świadczy to, że jest przeznaczona nie tylko dla programistów, ale również dla specjalistów IT, wyróżniających się jak największą wiedzą dotyczącą produktów i rozwiązań z zakresu nowych technologii. Polskę w finale będzie reprezentował student Politechniki Poznańskiej - Błażej Matuszyk.
Wszystkie projekty można obejrzeć na specjalnie przygotowanych filmach na tej stronie. W tym samym miejscu możemy również oddać głos na polskie projekty. Pomóżmy Polakom osiągnąć kolejny sukces w branży IT na arenie międzynarodowej!