I Am Greta. Słynna Greta Thunberg bohaterką pełnometrażowego filmu [ZOBACZ WIDEO]

I Am Greta. Słynna Greta Thunberg bohaterką pełnometrażowego filmu [ZOBACZ WIDEO]
Źródło zdjęć: © Anadolu Agency via Getty Images
Barnaba Siegel

14.09.2020 23:01, aktual.: 14.09.2020 23:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Greta Thunberg ma 17 lat, a o wystąpieniach tej szwedzkiej aktywistki pisały media z całego świata. Zabiera głos najczęściej w sprawie kryzysu klimatycznego, jego przyczyn i sposobów przeciwdziałania. "I Am Greta" to film dokumentalny opowiadający o jej działalności.

Od klimatycznych strajków po globalny fenomen. Film "I Am Greta" ("Jestem Greta"), autorstwa szwedzkiego reżysera Nathana Grossmana, to próba uchwycenia kilku ostatnich lat aktywistki. Obraz pokazuje zarówno kluczowe momenty jej działalności, jak wystąpienia pod szwedzkim parlamentem, jak i słynną już wyprawę statkiem przez Ocean Atlantycki na Szczyt Klimatyczny ONZ.

Grossman chce jednak pokazać w "I Am Greta" także ten mniej znany wizerunek Grety Thunberg. Dokument ukazuje także jej życie prywatne i domowe, wzbogacając to o wywiady z aktywistką oraz o jej wypowiedzi na temat chorób, z którymi żyje - m.in. zespole Aspergera.

"I Am Greta" - trailer i premiera filmu

Film miał swoją premierę 3 września 2020 r. na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Premiera dla większej publiczności odbędzie się dopiero 13 listopada w amerykańskiej sieci telewizyjnej Hulu. Film "I Am Greta" ma trafić także do dystrybucji kinowej, ale na obecną chwilę nie ma potwierdzenia, czy trafi do Polski.

Fenomen Grety Thunberg

Choć dla wielu osób to postać wzbudzająca kontrowersje, nie sposób odmówić jej efektywnego działania. Jako nastolatka trafiała została dwukrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla oraz trafiła na okładkę prestiżowego magazynu "Time" jako osobowość roku.

Jej płomienne przemówienie w siedzibie ONZ we wrześniu 2019 r. było omawiane w mediach całego świata. Chociaż wiele osób zapamiętało głównie jej mimikę i emocjonalne wypowiedzi, Bolesław Breczko z WP Tech wskazał, że zdecydowana większość jej wypowiedzi w 100 proc. pokrywa się z tym, co o klimacie mówi nauka.

Pod koniec 2019 roku Greta Thunberg odwiedziła także Polskę i wypowiadała się o polskim przemyśle górniczym. W trakcie wizyty odwiedziła zarówno słynny Bełchatów, jak i Gdańsk. Wyprawa była związana z kręceniem materiału do filmu "I Am Greta".

W czasie pandemii koronawirusa ograniczyła swoją działalność, przenosząc ją głównie do internetu. W lipcu 2020 wygrała otrzymała milion euro nagrody od portugalskiej Fundacji Galusta Gulbenkiana. Greta zapowiedziała, że przekaże całość na walkę z klimatem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)