Humbaki to niezwykle muzykalne zwierzęta. Spotykają się i wymieniają pieśniami
Śpiew waleni jednocześnie zachwyca i przeraża. Przejmujące odgłosy niosą się na setki kilometrów w morskiej wodzie. Nowe odkrycia dotyczące akustycznej komunikacji waleni wskazują, że ssak posiadają centrum wymiany muzycznej, gdzie stare pieśni zastępują nowymi.
12.09.2019 | aktual.: 01.03.2022 13:16
Humbaki to gatunek ssaków zaliczany do rodziny płetwalowatych. Osiągają do 17 metrów długości, a ich waga to nawet 45 ton. Humbaki słyną z wydawania niskich i złożonych dźwięków, które przypominają śpiew. Utwory trwają od 10 do 25 minut i niosą się na przestrzeni setek kilometrów.
Naukowcy nie są do końca pewni, jaką funkcję w życiu humbaków pełnią wydawane dźwięki. Mogą być zarówno formą porozumiewania się, jak i elementem godów.
Utwory nie są stałe
Badania opublikowane na łamach Royal Society Open Science wskazują, że humbaki posiadają centrum wymiany śpiewanych pieśni. Znajduje się ono nieopodal niezamieszkałych wysp Kermadec, w pobliżu Nowej Zelandii.
Muzyczne hity waleni
Clare Owen, naukowiec z University of St. Andrews, który odpowiadał za analizę utworów muzycznych waleni, podkreślił, że nowe utwory bardzo szybko rozprzestrzeniały się wśród wielorybów i wypierały starą melodię. Jednym słowem zamieniały się w popularny hit.
Kluczem do szybkiego rozprzestrzeniania się pieśni było miejsce spotkań humbaków. Podróżowały do niego nawet wieloryby spotykane w pobliżu wysp Cooka, które zazwyczaj migrują na południe. Dotarcie do Kermadec jest więc dla nich dodatkowym wysiłkiem i przypuszczalnie celowym działaniem.
Zespół Owena odłowił jednego humbaka i sprawdził, jakimi pieśniami się posługuje. Złapany okaz śpiewał zarówno stare, jak i nowe utwory. Naukowcy uważają, że ssak mógł znajdować się w fazie transformacji swojego repertuaru muzycznego i poznawania melodii wnoszącej się na szczyty listy hitów humbaków.
Źródło: Scientific American.