HTC Hero - test

HTC Hero - test

HTC Hero - test
15.04.2010 10:12, aktualizacja: 15.04.2010 12:08

W drugiej połowie czerwca 2009 roku firma High Tech Computer ogłosiła premierę nowoczesnego telefonu komórkowego HTC Hero. Urządzenie łączy w sobie sprawdzone rozwiązania znane z wcześniejszych modeli HTC z innowacyjnym, opartym o jądro Linuksa, systemem operacyjnym Android.

Wygląd/obudowa

Designerzy HTC podeszli do swojego najnowszego produktu w nieco specyficzny sposób. Dzięki charakterystycznie wyprofilowanej, wygiętej do przodu, dolnej części obudowy, urządzenie wyglądem przypomina słuchawkę telefoniczną. Niektórzy mogą pomyśleć, że takie rozwiązanie jest wielce niewygodne. Nic podobnego –. niewielkie wymiary, w tym grubość wynosząca zaledwie 14.35mm sprawiają, że HTC Hero dobrze leży w dłoni i bez problemu mieści się w kieszeni typowych spodni. Jeśli chodzi o wykonanie, to nie ma się do czego przyczepić. Wysokiej jakości, precyzyjnie dopasowane materiały oraz wspomniany wcześniej charakterystyczny design sprawiają, że telefon ma w sobie „to coś”.

Obraz

Głównym elementem przedniej części obudowy jest dotykowy wyświetlacz LCD-TFT o przekątnej 3.2”, rozdzielczości 320x48. pikseli oraz posiadający funkcję „multi touch” – jest to obecnie trend w kierunku którego dążą wszyscy producenci. Jakość zastosowanego wyświetlacza jest wielkim atutem telefonu. Jasne podświetlanie, wysoki kontrast oraz nasycenie kolorów, sprawiają że wyświetlane informacje są zawsze czytelne.

HTC Hero korzysta z wirtualnej klawiatury wyświetlanej na ekranie urządzenia oraz z kilku dodatkowych klawiszy nawigacyjnych wraz z trackballem. Jeśli chodzi o klawiaturę ekranową to muszę szczerze stwierdzić, że działa znacznie lepiej i precyzyjniej niż w urządzeniach nie wyposażonych w multi touch. W przypadku przycisków nawigacyjnych jest troszkę gorzej –. zbyt słabo wystają ponad obrys obudowy przez co korzystanie z nich może być uciążliwe, zwłaszcza dla osób z większymi palcami. Wbudowany trackball działa troszkę mało intuicyjnie, i jakby z nieznacznym opóźnieniem.

Wielkim plusem dla projektantów HTC jest zastosowanie dodatkowego złącza w standardzie mini jack 3.5mm służącego do podłączenia słuchawek. Dzięki niemu nie jesteśmy skazani na korzystanie z oryginalnych słuchawek znalezionych w zestawie a ponad to w prosty sposób możemy podłączyć inne odbiorniki dźwięku, np. wzmacniacz, bez konieczności stosowania wyrafinowanych adapterów. Poza wspomnianym złączem na obudowie znajdziemy interfejs miniUSB służący do komunikacji z komputerem PC oraz do ładowania baterii telefonu. Razem z telefonem, w zestawie znajdziemy ładowarkę sieciową, kabelek miniUSB, zestaw słuchawkowy oraz płytę CD z instrukcją obsługi. Jako ciekawostkę chciałbym zaznaczyć, że akcesoria HTC wzornictwem łudząco przypominają akcesoria od iPhona –. nie wiedząc wcześniej, co dokładnie zawiera zestaw, stwierdziłbym, że jest to jeden z produktów Apple.

Funkcje

Konfiguracja sprzętowa modelu HTC Hero to sprawdzone rozwiązania zapożyczone ze wcześniejszych produktów tej firmy. Zastosowano procesor Qualcomm MSM7200. taktowany zegarem 528MHz, który współpracuje z 288MB pamięci RAM oraz 512MB pamięci flash. Pamięć flash możemy dodatkowo rozszerzyć poprzez zastosowanie dowolnej karty pracującej w standardzie microSD. Urządzenie wyposażone jest w szereg interfejsów komunikacyjnych umożliwiających komunikację z zewnętrznym światem. Należą do nich:

- GSM/EDGE/GPSR w pasmach 850/900/1800/1900MHz,
- HSDPA/WCDMA,
- Bluetooth 2.1 EDR i A2DP,
- Wi-Fi IEEE 802.11 b/g,
- HTC ExtUSB,
- GPS z wbudowaną anteną.

Obraz
© (fot. HTC)

Całą wspomnianą wcześniej otoczkę sprzętową kontroluje system operacyjny – Android. Jak wspomniałem wcześniej powstał on na bazie jądra Linuksa i oferuje nam całą nową gamę możliwości. Jedną z ważniejszych cech charakterystycznych Androida jest duża szybkość działania w porównaniu, np. z Windows Mobile. Aplikacje uruchamiają się szybko, wszystko chodzi ładnie i płynnie. Obsługa nowego systemu jest bajecznie prosta. Menu jest przejrzyste i czytelne. Bardzo łatwo odnajduje się wymagane funkcje i ustawienia a nawigacja kciukiem działa perfekcyjnie. Na szczególną uwagę zasługuje główny ekran startowy, lub precyzyjniej mówiąc, siedem głównych ekranów. Ich wygląd i zawartość możemy dowolnie edytować, dzięki uniwersalnym widgetom, a przechodzenie między nimi polega na zwykłym przeciągnięciu ekranu w prawo lub w lewo przy pomocy kciuka. HCT Hero zapewnia użytkownikowi szereg różnych aplikacji, poczynając od prostych
programików w stylu kalkulator, przez odtwarzacze multimedialne po zaawansowane aplikacje biurowe i internetowe. Do najważniejszych programów można zaliczyć przeglądarkę zdjęć, odtwarzacz audio/video, odtwarzacz filmów YouTube, klient poczty Gmail, przeglądarkę internetową, przeglądarkę dokumentów PDF, pakiet Quickoffice, Google Maps oraz wiele, wiele innych. Nie zabrakło również prostej gry ukazującej możliwości wbudowanego czujnika przyśpieszenia.

Aparat fotograficzny to obecnie nierozłączna część każdego telefonu komórkowego. Firma HTC zdecydowała się na użycie w swoim produkcie aparatu z matrycą 5MPix oraz funkcją Auto Focus. Niestety zabrakło najprostszej, diodowej lampy błyskowej gdyż bez niej jest praktycznie niemożliwe wykonanie dobrego zdjęcia w lekko przyciemnionych pomieszczeniach.

Zastosowany akumulator o pojemności 1350mAh powinien wystarczyć na 47. minut nieprzerwanej rozmowy lub na 440 godzin pracy w stanie czuwania.

Podsumowanie

HTC Hero to ciekawa propozycja telefonu z innowacyjnym systemem operacyjnym. Duża szybkość działania, prostota obsługi oraz świetne wykonanie to nie jedyne atuty urządzenia. Niestety jak to zazwyczaj bywa nie ma rzeczy idealnych. Podobnie jak w innych produktach HTC, tak i w tym najsłabszym ogniwem okazuje się marny aparat fotograficzny bez wbudowanej lampy błyskowej

Plusy:

- solidne wykonanie,
- szybkość działania,
- wysokiej jakości wyświetlacz z Multi Touch,
- standardowe gniazdo słuchawkowe.

Minusy:

- brak lampy błyskowej,
- na chwilę obecną słabe wsparcie programów,
- niewygodne przyciski nawigacyjne.

wydanie internetowe www.VideoTesty.pl

Źródło artykułu:videotesty.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)