Historyczna misja SpaceX i NASA. Astronauci wracają na Ziemię

Historyczna misja SpaceX i NASA. Astronauci wracają na Ziemię
Źródło zdjęć: © NASA

01.08.2020 16:16, aktual.: 01.08.2020 19:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Historyczna misja SpaceX i NASA wchodzi w kolejny etap. Po dwóch miesiącach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) astronauci Doug Hurley i Robert Behnken wracają na Ziemię. Będzie to pierwsze od 1975 r. lądowanie załogi kosmicznej na wodzie.

SpaceX i NASA byli na ustach wszystkich, kiedy 30 maja 2020 roku z przylądka Canaveral na Florydzie, zostały odpalone silniki rakiety Falcon 9, która wyniosła w kosmos kapsułę Crew Dragon. Na pokładzie statku kosmicznego znalazła się dwójka amerykańskich astronautów: 49-letni Robert Behnken i 53-letni Douglas Hurley.

Tamta sobota przeszła do historii jako dzień, w którym po raz pierwszy prywatna rakieta wyniosła ludzi na orbitę. Teraz, po dwóch miesiącach spędzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, astronauci powrócą na Ziemię. Proces odłączania kapsuły od ISS rozpocznie się 2 sierpnia ok. 01:34 czasu polskiego. Następnie, po około 19 godzinach statek kosmiczny wejdzie w atmosferę Ziemi i podejdzie do wodowania u wybrzeża Florydy.

Podobnie jak dwa miesiące temu, całe przedsięwzięcie będzie transmitowane przez NASA TV - oficjalny kanał amerykańskiej agencji kosmicznej. Początek transmisji na żywo został zaplanowany na 1 sierpnia ok. 23:15 czasu polskiego. Relacja wideo potrwa aż do momentu wodowania.

Podczas powrotnego lotu na naszą planetę, kapsuła będzie poruszać się z prędkością ponad 28 tysięcy kilometrów na godzinę. Na wysokości ok. 5,5 kilometrów otworzą się dwa pierwsze spadochrony spowalniające. Następnie, na wysokości ok. 1,8 km otworzą się cztery główne spadochrony.

Wodowanie zostało zaplanowane na 2 sierpnia, ok. godziny 20:42 czasu polskiego. W zależności od lokalnych warunków pogodowych, odbędzie się ono w Zatoce Meksykańskiej lub na Oceanie Atlantyckim przy wschodnim wybrzeżu Florydy. Na astronautów czekać będą dwa statki ratownicze: Go Searcher i Go Navigator.

Niedzielne wodowanie będzie pierwszym od 1975 roku, kiedy to na Atlantyku wylądowała kapsuła Apollo w ramach misji Apollo-Sojuz. Od tego czasu, wszystkie załogi kosmiczne kończyły swoje misje na lądzie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)