Nowa era lotów kosmicznych. Historyczna misja SpaceX i NASA

Nowa era lotów kosmicznych. Historyczna misja SpaceX i NASA

Nowa era lotów kosmicznych. Historyczna misja SpaceX i NASA
Źródło zdjęć: © YouTube.com
30.05.2020 21:30, aktualizacja: 30.05.2020 21:52

30 maja 2020 roku przeszedł do historii jako dzień, w którym prywatna rakieta po raz pierwszy wyniosła ludzi na orbitę. Chociaż sukces SpaceX i NASA ma wielu ojców, dziś największymi bohaterami są astronauci - Robert Behnken i Douglas Hurley.

NASA i Space X mają powody do świętowania. Po wielu latach przygotowań i ogromnej liczbie przeprowadzonych testów, firmie Elona Muska udało się po raz pierwszy w swojej historii wysłać dwóch astronautów w podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To pierwszy lot załogowy z terenu USA od blisko dekady.

O godzinie 21:22 czasu polskiego, z przylądka Canaveral na Florydzie, zostały odpalone silniki rakiety Falcon 9, która wyniosła w kosmos kapsułę Crew Dragon. Na pokładzie statku kosmicznego znalazła się dwójka amerykańskich astronautów: 49-letni Robert Behnken i 53-letni Douglas Hurley.

Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kapsuła z astronautami dotrze po ok. 19 godzinach. Przypomnijmy, że pierwsze podejście do startu rakiety Falcon 9 zakończyło się niepowodzeniem. Lot pierwotnie był planowany na 27 maja, jednak w rozpoczęciu misji przeszkodziły warunki pogodowe.

W kosmos polecieli doświadczeni astronauci

Obaj astronauci byli w przeszłości członkami załogi promów kosmicznych. Robert Behnken pełnił rolę specjalisty misji podczas dwóch lotów kosmicznych do ISS, w ramach misji STS-123 w 2008 roku i STS-130 w 2010. Douglas Hurley pełnił funkcję pilota podczas misji STS-127 w 2009 roku i STS-135 dwa lata później.

Zdaniem ekspertów, doświadczenie oraz wiedza astronautów są kluczowe podczas historycznej misji. Dr Anna Fogtman z Europejskiego Centrum Astronautów wyjaśniła w rozmowie z Polską Agencją Prasową, iż mężczyźni są w idealnym wieku, aby lecieć w przestrzeń kosmiczną.

- Wysoka sprawność fizyczna to jest typowy mit, jeżeli chodzi o cechy astronautek i astronautów. Nie jest prawdą, że wszyscy z nich to atleci i atletki. Oprócz sprawności fizycznej i zdrowia ważne są też inne cechy. Wśród nich można wymienić m.in.: jasny umysł, doświadczenie życiowe, opanowanie, równowaga psychiczna, dobrze rozwinięte zdolności kognitywne - komentuje ekspertka cytowana przez PAP.

Nowa era wykorzystania kosmosu

Wspólną misję NASA i SpaceX można określić jako początek nowej ery wykorzystania kosmosu. Chociaż lot jest niewątpliwym sukcesem amerykanów, nie można zapominać o tym, że jest także niezwykle istotny dla całego społeczeństwa. Trzeba zauważyć, że po raz pierwszy w historii, prywatna rakieta wynosi na okołoziemską orbitę ludzi w prywatnej kapsule kosmicznej.

- Do tej pory loty załogowe na orbitę były zarezerwowane przede wszystkim dla rządowych agencji typu NASA, JAXA czy ESA - mówi w rozmowie z WP Tech prof. Krzysztof Kanawka z portalu kosmonauta.net. - Teraz wszystko się zmieni, a przestrzeń kosmiczna, w szczególności niska orbita okołoziemska - otworzy się też dla innych. Loty komercyjne i badania, które mają przysłużyć się przede wszystkim szeroko pojętemu "biznesowi" staną się tańsze i łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej - dodaje.

Ekspert podkreśla, że choć lot prywatnej firmy SpaceX jest początkiem nowej ery, to charyzmatyczny miliarder Elon Musk nie będzie jedynym rozdającym karty. Podobne programy prowadzą też inne firmy i kraje. - Obok SpaceX jest też Boeing ze statkiem Starliner, a oprócz nich swoje nowe programy kosmicznych lotów załogowych rozwijają i testują Chiny oraz Indie.

Uniezależnienie się od Rosji

O sobotnim locie amerykańskich astronautów mówi się również w kontekście uniezależnienia się od Rosji. Przez 9 ostatnich lat NASA mogła wysyłać swoich pilotów i naukowców tylko na podstawie umowy z tym krajem. Załogi latały na pokładzie rosyjskiego pojazdu Sojuz z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, który jest pozostałością po programie kosmicznym ZSRR.

Głównym celem wspólnej misji NASA i SpaceX jest przetestowanie możliwości wysyłania astronautów na okołoziemską orbitę i ich powrotu na Ziemię za pomocą kapsuł Crew Dragon. Agencja kosmiczna nie ujawniła jeszcze dokładnej długości misji. Przewiduje się jednak, że potrwa ona do maksymalnie czterech miesięcy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1223)