Handel kryptowalutami może być szkodliwy dla zdrowia psychicznego? Przeprowadzono badanie

Handel kryptowalutami może być szkodliwy dla zdrowia psychicznego? Przeprowadzono badanie

Badanie pokazuje wpływ inwestowania na rynku kryptowalut na odczucia młodych osób
Badanie pokazuje wpływ inwestowania na rynku kryptowalut na odczucia młodych osób
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
31.05.2021 10:57

Inwestowanie na rynku kryptowalut nie zawsze jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza w czasach, gdy można obserwować spore wahania kursu Bitcoin czy Ethereum. Badanie przeprowadzone przez firmę Alba Heaven wskazuje nawet, że handel kryptowalutami może przyczyniać się do występowania problemów psychicznych.

Na wstępie warto zaznaczyć, że badanie zostało przeprowadzone w Korei Południowej przez firmę Alba Heaven zbierającą informacje o rynku pracy i miało charakter ankiety. Nie uwzględniono w nim obserwacji lekarzy, a jedynie odczucia 1750 respondentów, którzy zgodzili się na jej wypełnienie.

Kryptowaluty mogą nam szkodzić?

Wśród ankietowanych znajdowali się koreańscy studenci. Blisko 23,6 proc. badanych przyznało, że aktywnie handluje kryptowalutami. Okazało się, że chętniej robią to przedstawiciele płci męskiej. Około 34,4 proc. ankietowanych mężczyzn przyznało się do inwestowania w kryptowaluty i 14,4 proc. kobiet.

Ankietowani wskazali również na powody, dla których inwestują w Bitcoin czy Ethereum. Około 25,2 proc. badanych przyznało, że robi to, ponieważ można zacząć inwestycje od stosunkowo niewielkiej kwoty. Dodatkowo 52,9 proc. z nich przejawiało ogólny, pozytywny stosunek do wirtualnych pieniędzy. Ma to związek z wysokim zwrotem z inwestycji, niskimi barierami wejścia oraz szansą na pokonanie hierarchii klasowej.

Średnia wartość inwestycji wśród badanych wynosiła 1,41 mln koreańskich wonów, czyli ponad 4,6 tys. złotych, a średni jej czas wynosił 3,7 miesiąca, co oznacza, że większość doświadczyła dużych wahań na rynku kryptowalut, które można było obserwować w ostatnim czasie. Pieniądze pochodziły głównie z pracy dorywczej. Część studentów przyznała też, że środki otrzymała od rodziców. Pomimo dużych nadziei wiązanych z potencjalnym zyskiem z inwestycji tylko 40,5 proc. ankietowanych go osiągnęło.

Trudna sytuacja na rynku kryptowalut sprawiła, że około 68,3 proc. ankietowanych cierpiało z powodu różnych problemów natury psychicznej. Co trzecia osoba przyznała się do wahań nastroju, które były uzależnione sytuacją na rynku wirtualnych pieniędzy. Respondenci wskazywali też na problemy z koncentracją podczas wykonywania codziennych zadań oraz podejrzenia dotyczące potencjalnego uzależnienia do inwestowania w kryptowaluty. Pojawiły się również informacje o chronicznym stresie i występującej bezsenności.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (150)