Trwa ładowanie...
d390obm

Greta Thunberg zrobiła furorę w ONZ. Miała rację? Sprawdziliśmy

Nastolatka w płomiennym przemówieniu oskarżyła szefów państw, że robią za mało, aby powstrzymać globalne ocieplenie. Czy młoda Szwedka przedstawiła rzetelne argumenty? Sprawdziliśmy, czy jej oskarżenia trzymają się faktów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Greta Thunberg zasłynęła z organizacji jednoosobowego strajku klimatycznego w zeszłym roku.
Greta Thunberg zasłynęła z organizacji jednoosobowego strajku klimatycznego w zeszłym roku. (Getty Images)
d390obm

Greta Thunberg: "Rozwydrzona nastolatka sterowana przez lewaków i ekoterrorystów" czy może "głos młodego pokolenia, który jest ostatnim ratunkiem dla Ziemi i ludzkości"? W Nowym Jorku 16-latka w przemówieniu przed przywódcami państw oskarżyła ich, że za mało robią, aby powstrzymać globalne ocieplenie.

Poprosiliśmy eksperta Koalicji Klimatycznej, profesora Zbigniewa Karaczuna z SGGW, aby ocenił, na ile zgodne z prawdą są poniższe punkty wystąpienia Grety Thunberg. Niestety dla nas i dla naszej planety okazuje się, że Greta - niezależnie przez kogo motywowana - mówi prawdę.

Całe ekosystemy wymierają – PRAWDA

- To prawda. Umierają rafy koralowe na całym świecie - mówi prof. Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej. - Zarówno Wielka Rafa Koralowa u wybrzeży Australii, jak i rafy na Pacyfiku. Najmniej dotknięta jest póki co rafa Morza Czerwonego, ale i ona umiera.

Czemu? Profesor tłumaczy, że to rezultat wzrostu średniej temperatury oceanów oraz zwiększającego się poziomu zakwaszenia wód. To z kolei jest efektem większej ilości dwutlenku węgla, który rozpuszcza się w oceanach.

d390obm

Jesteśmy na skraju masowego wymierania gatunków – PRAWDA

- Nie tyle jesteśmy na skraju, co w trakcie wymierania gatunków. Dane pokazują, że jest to szósty okres masowego wymierania - po ordowickim, dewońskim, permskim, triasowym i kredowym. Gatunki wymierają szybciej niż naukowcy są w stanie je poznać i sklasyfikować - komentuje prof. Karaczun.

Nauka mówi zgodnie o globalnym ociepleniu od 30 lat – CZĘŚCIOWA PRAWDA

- Prawdziwa na pewno jest pierwsza część zdania. W tym momencie nauka jest zgodna, że to człowiek jest powodem globalnego ocieplenia - tłumaczy profesor. - W żadnym piśmie naukowym nie pokazała się hipoteza, która mówiłaby inaczej. Takie teksty pojawiały się w internecie i pismach nienaukowych, ale one nie są wyznacznikiem wiedzy społeczności naukowej.

d390obm

- Co do drugiej części, to w 1992 roku raport IPCC (ciało doradcze ONZ - przyp. red.) mówił o globalnym ociepleniu, ale jeszcze nie przesądzał, że to człowiek jest za nie odpowiedzialny. Jesteśmy tego pewni na 95 proc. od 2014 roku.

Ograniczenie emisji o połowę nie da pełnej szansy na mniejszy wzrost temperatury na Ziemi - PRAWDA

Podczas swojego 5-minutowego wystąpienia Greta Thunberg wspomniała o idei, aby w ciągu 10 lat ograniczyć emisję o połowę. I o tym, że daje to jedynie 50 proc. szans na ograniczenie wzrostu średniej temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza. To fakt.

- Raport IPCC z 2018, który ukazał się przed szczytem klimatycznym w Katowicach, wskazywał, że skutki zmiany klimatu następują szybciej niż przewidywaliśmy: niektóre z efektów globalnego ocieplenia, które prognozowano na lata 2070-2080, występują niestety już dziś. To np. tegoroczna wiosna z jej wysokimi temperaturami, znaczący wzrost huraganów, nawalnych deszczów i susz. Prognozy nie przewidywały, że taka pogoda pojawi się w tym okresie przez następne kilkadziesiąt lat.

d390obm

Emisja 350 gigaton CO2 to maksimum, aby nie podnieść znacząco temperatury - PRAWDA

Żeby osiągnąć poziom 67 proc. szans na pozostanie poniżej 1,5 stopni Celsjusza, ludzkość mogła wyemitować maksymalnie 420 gigaton CO2, to był stan na 1 stycznia 2018. Dziś to już tylko 350 gigaton.

- Wg raportu IPCC z 2018, mamy 12 lat na osiągnięcie porozumień paryskich - kontynuuje Karaczun. Porozumienie paryskie to plan działania, który ma nas uchronić przed groźbą daleko posuniętej zmiany klimatu dzięki ograniczeniu globalnego ocieplenia do wartości znacznie poniżej 2°C. Niestety kraje, które je podpisały, wcale nie zobowiązały się do ich spełnienia, a jedynie do tego, że będą próbować.

   IPCC
(IPCC)

Wykres z raportu IPCC - pokazuje wzrost i prognozę łącznej misji dwutlenku węgla od 1876 r.

d390obm

- Aby je spełnić, musielibyśmy osiągnąć szczyt emisji CO2 w przyszłym roku, a od następnego poziom ten powinien już spadać. Do 2040 emisja powinna spaść o 80 proc. Według najnowszego raportu Climate Analitycs do 2050 roku powinniśmy osiągnąć neutralność klimatyczną.

Przy dzisiejszych poziomach emisji, pozostały budżet CO2 zostanie wyczerpany w ciągu 8,5 roku - PRAWDA

- Chociaż raport ukazał się w 2018, to w 2019 emisja CO2 wzrosła. Wszystko wskazuje też na to, że wzrośnie też w 2020, a to ostatni rok, w którym jest to jeszcze dopuszczalne.

d390obm

Internauci nie dowierzają, a ekspert tłumaczy czarno na białym - szwedzka działaczka mówi o faktach, opartych na profesjonalnych raportach.

Moim zdaniem Greta Thunberg stała się głosem młodego pokolenia, które wcale nie jest tak nieświadome i bierne, jak mówią o tym starsi. Ja i moje pokolenie, czyli millenialsi, jeszcze jakoś sobie poradzimy, a skutki globalnego ocieplenia tak mocno nas nie dotkną. Zapłacą za to dopiero nasze dzieci i ich dzieci. Zostawiamy im planetę w gorszym stanie, niż ją zastaliśmy.

d390obm

Podziel się opinią

Share
d390obm
d390obm
Więcej tematów