Grenlandia: Ogromny kawałek największego lodowca oddzielił się od niego i wpadł do morza

Fragment, którego wielkość można porównać do powierzchni, jaką zajmuje Paryż, odłamał się i wpadł do wody. Największy lodowiec na Grenlandii ulega destrukcji z powodu rosnących temperatur.

Lodowiec na Grenlandii rozpada się
Lodowiec na Grenlandii rozpada się
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

Ogromny kawałek lodowca o powierzchni 113 kilometrów kwadratowych oderwał się od lodowca Nioghalvfjerdsfjorden w północno-wschodniej Grenlandii. Naukowcy spodziewali się, że tak się stanie z powodu rosnących średnich temperatur w regionie.

Największy lodowiec Grenlandii rozpada się

Jasno Box, profesor glacjologii z GeologicalSurvey of Denmark and Greenland (GEUS) w rozmowie z AFP przyznał, że zmiany na tym największym istniejącym szelfie lodowym przyśpieszyły.

Zjawisko określane mianem wycielenia, które polega na łamaniu się kawałków lodu, nie jest niczym nowym. Na ogół jednak odpadające kawałki są znacznie mniejsze. Według GEUS od 1999 roku lodowiec stracił aż 160 kilometrów kwadratowych, a tempo destrukcji lodowca znacząco wzrosło w ostatnich dwóch latach.

Topnienie pokrywy lodowej Grenlandii przyczyniło się do wzrostu poziomu morza o 1,1 cm w latach 1992-2018, jak wynika z badań opublikowanych w grudniu na łamach czasopisma naukowego "Nature".

Niebezpieczne zmiany klimatu

Nowsze badania zrealizowane na University of Lincoln w Anglii, wskazują natomiast, że topniejący lód na Grenlandii może spowodować wzrost poziomu morza od 10 do nawet 12 cm do 2100 roku. Średnie temperatury w tym regionie wzrosły od 1980 roku o trzy stopnie Celsjusza, a wszystko wskazuje, że 2020 roku będzie rekordowy pod względem temperatur.

Według Jenny Turton, badaczki z niemieckiego Friedrich-Alexander Universitat Erlangen-Nurnberg, fale upałów w ostatnich latach przyspieszyły topnienie.

"Każdego lata woda spływa z pokrywy lodowej Grenlandii na jęzory lodowcowe, tworząc na powierzchni rzeki i stawy. Ponowne zamarznięcie wody zimą powoduje dodatkowe ciśnienie na pływającym jęzorze, co może prowadzić do wycielenia" - przekazała Turston w oświadczeniu opublikowanym przez GEUS.

Wielkie wichury. Czy staną się naszą codziennością?

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)