Trwa ładowanie...
d3or40z

Setki dziwnych kraterów na Syberii. Powstają przez niepokojące zjawisko

Rosjanie obserwują na Syberii dość nietypowe zjawisko. Kilka lat temu zrobiło się głośno o kraterach wykrytych w rejonie Jamału. Skąd biorą się setki ogromnych dziur w powierzchni?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Setki dziwnych kraterów na Syberii. Powstają przez niepokojące zjawisko
(Wikimedia Commons)
d3or40z

Jamał należy do obszarów wiecznej zmarzliny. Jednakże za sprawą kryzysu klimatycznego wkrótce się to zmieni. Póki co, przez większość dni w roku temperatury w tym regionie nie przekraczają 0 stopni Celsjusza. Jednym z efektów tego zjawiska jest utrzymywanie gazów cieplarnianych w glebie.

Pod powierzchnią wiecznej zmarzliny dochodzi do rozkładu materii organicznej, a jednym z wyników tego procesu jest powstawanie metanu. Ze względu na wyższe średnie temperatury na terenie całego świata, a więc i Syberii, wieczna zmarzlina zaczyna topnieć i zwiększać emisję gazu. To jeszcze bardziej napędza zmiany klimatyczne, co następnie przekłada się na intensyfikację samego zjawiska. W wyniku uwalniania się metanu, dochodzi do jego sporego nagromadzenia i niekiedy do eksplozji.

d3or40z

Сенсационная находка: на Ямале вновь обнаружили огромную воронку

I tak właśnie mają powstawać syberyjskie kratery. Całkiem niedawno naukowcy odkryli kolejną ogromną dziurę w powierzchni. W jej wnętrzu dałoby się zmieścić 16-piętrowy blok. Obecnie blisko 2/3 obszaru Rosji zajmuje wieczna zmarzlina. A pod nią kryją się ogromne pokłady metanu, który napędza zmiany klimatyczne dużo szybciej niż dwutlenek węgla. Dodatkowo, w odpowiednich warunkach podczas mieszania się z powietrzem, ten gaz może doprowadzić do wybuchu.

"To dzieje się tak szybko i w tak odległych, trudnych do monitorowania miejscach, że nie doczekaliśmy się jeszcze wyczerpujących badań tłumaczących powstawanie tych kraterów. Sprzęt mamy coraz bardziej czuły, więc jest szansa by się to w przyszłości zmieniło" – mówił dla Newsweeka Jewgienij Szuwilin z rosyjskiej firmy SCHR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3or40z

Podziel się opinią

Share
d3or40z
d3or40z
Więcej tematów