Trwa ładowanie...
d2u1gfg

Poziom jezior polodowcowych podniósł się o 50 proc. w ciągu 30 lat. Naukowcy ostrzegają

Naukowcy ostrzegają, że objętość jezior polodowcowych wzrosła o 50 proc. w ciągu zaledwie 30 lat. Jeziora polodowcowe szybko rosną w odpowiedzi na zmiany klimatu i cofanie się lodowców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Siedem Rilskich Jezior w masywie Riła (Bułgaria) to typowy przykład jezior polodowcowych
Siedem Rilskich Jezior w masywie Riła (Bułgaria) to typowy przykład jezior polodowcowych (Wikimedia Commons)
d2u1gfg

Nowe badania zostały oparte na danych satelitarnych z całego świata. W oświadczeniu główny autor Dan Shugar, geomorfolog i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Calgary przyznał, że "nie wszystkie stopione wody trafiają do oceanów od razu, ale do tej pory nie było danych pozwalających oszacować, ile było przechowywanych w jeziorach lub wodach gruntowych".

Badania zostały opublikowane 31 sierpnia w Nature Climate Change, a ich głównym celem będzie wesprzeć naukowców i rządy w identyfikowaniu potencjalnego zagrożenia dla społeczności znajdujących się poniżej tych często niestabilnych jezior. Dodatkowo ułatwią szacowanie średniego wzrostu poziomu mórz i zrozumienie, jak woda z jezior polodowcowych.

Według wcześniejszych badań lodowce na całym świecie zrzuciły około 6,5 biliona ton masy w latach 1994 a 2017. Z kolei globalna objętość jezior polodowcowych wzrosła od 48 proc do 51 proc. w latach 1990-2018. Badacze zwracają uwagę, że ponieważ jeziora polodowcowe są cały czas zasilane w związku z przyspieszającymi zmianami klimatycznymi, konsekwencje tego mogą być bardzo dotkliwe.

d2u1gfg

Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone

Wzrost poziomu wód w jeziorach polodowcowych

Średnia temperatura powierzchni Ziemi wzrosła o 1 stopień Celsjusza od czasów przedindustrialnych, ale regiony wysokogórskie na całym świecie ociepliły się w dwukrotnie szybszym tempie, przyspieszając topnienie lodowców.

d2u1gfg

W przeciwieństwie do zwykłych jezior polodowcowe są niestabilne. Często piętrzą się w nich luźne skały i osad, a kiedy nagromadzona woda zacznie przez nie przeciekać - może dojść do niebezpiecznych powodzi. Zgodnie z badaniem opublikowanym w Nature Climate Change, takie powodzie były przyczyną śmierci tysięcy osób w ostatnim stuleciu, a także zniszczenia wiosek, infrastruktury i inwentarza żywego.

Nowe badanie, oparte na 250 000 scen z misji satelitarnych Landsat NASA, szacuje, że w samym regionie Himalajów jeziora polodowcowe mogą stanowić zagrożenie nawet dla 7 mln osób. Badacze zwracają uwagę, że dalsze obserwacje pozwolą lepiej zrozumieć poziom zagrożenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2u1gfg

Podziel się opinią

Share
d2u1gfg
d2u1gfg
Więcej tematów