Poziom jezior polodowcowych podniósł się o 50 proc. w ciągu 30 lat. Naukowcy ostrzegają

Naukowcy ostrzegają, że objętość jezior polodowcowych wzrosła o 50 proc. w ciągu zaledwie 30 lat. Jeziora polodowcowe szybko rosną w odpowiedzi na zmiany klimatu i cofanie się lodowców.

Siedem Rilskich Jezior w masywie Riła (Bułgaria) to typowy przykład jezior polodowcowych
Siedem Rilskich Jezior w masywie Riła (Bułgaria) to typowy przykład jezior polodowcowych
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

Nowe badania zostały oparte na danych satelitarnych z całego świata. W oświadczeniu główny autor Dan Shugar, geomorfolog i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Calgary przyznał, że "nie wszystkie stopione wody trafiają do oceanów od razu, ale do tej pory nie było danych pozwalających oszacować, ile było przechowywanych w jeziorach lub wodach gruntowych".

Badania zostały opublikowane 31 sierpnia w Nature Climate Change, a ich głównym celem będzie wesprzeć naukowców i rządy w identyfikowaniu potencjalnego zagrożenia dla społeczności znajdujących się poniżej tych często niestabilnych jezior. Dodatkowo ułatwią szacowanie średniego wzrostu poziomu mórz i zrozumienie, jak woda z jezior polodowcowych.

Według wcześniejszych badań lodowce na całym świecie zrzuciły około 6,5 biliona ton masy w latach 1994 a 2017. Z kolei globalna objętość jezior polodowcowych wzrosła od 48 proc do 51 proc. w latach 1990-2018. Badacze zwracają uwagę, że ponieważ jeziora polodowcowe są cały czas zasilane w związku z przyspieszającymi zmianami klimatycznymi, konsekwencje tego mogą być bardzo dotkliwe.

Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone

Wzrost poziomu wód w jeziorach polodowcowych

Średnia temperatura powierzchni Ziemi wzrosła o 1 stopień Celsjusza od czasów przedindustrialnych, ale regiony wysokogórskie na całym świecie ociepliły się w dwukrotnie szybszym tempie, przyspieszając topnienie lodowców.

W przeciwieństwie do zwykłych jezior polodowcowe są niestabilne. Często piętrzą się w nich luźne skały i osad, a kiedy nagromadzona woda zacznie przez nie przeciekać - może dojść do niebezpiecznych powodzi. Zgodnie z badaniem opublikowanym w Nature Climate Change, takie powodzie były przyczyną śmierci tysięcy osób w ostatnim stuleciu, a także zniszczenia wiosek, infrastruktury i inwentarza żywego.

Nowe badanie, oparte na 250 000 scen z misji satelitarnych Landsat NASA, szacuje, że w samym regionie Himalajów jeziora polodowcowe mogą stanowić zagrożenie nawet dla 7 mln osób. Badacze zwracają uwagę, że dalsze obserwacje pozwolą lepiej zrozumieć poziom zagrożenia. 

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (68)