Grafenowe budynki to przyszłość. Powstał beton z "supermateriału"

Grafenowe budynki to przyszłość. Powstał beton z "supermateriału"

Grafenowe budynki to przyszłość. Powstał beton z "supermateriału"
Źródło zdjęć: © University of Exeter | Dimitar Dimov
Arkadiusz Stando
14.05.2018 12:47

Powiększa się lista innowacji powstałych dzięki użyciu grafenu. Ta struktura może być kluczem do stworzenia najlepszego materiału budowlanego kiedykolwiek. Będzie jednocześnie ekologiczny i bardzo wytrzymały.

Naukowcy z Uniwersytetu Exeter wykorzystali grafen do tradycyjnej produkcji betonu. W ten sposób powstał materiał kompozytowy, ponad dwa razy mocniej związany i czterokrotnie bardziej odporny na wodę, niż najlepszy beton.

Wcześniej próbowano już wykorzystać nanotechnologię do tworzenia betonu. Robiono to za pomocą modyfikacji składników cementu, tym razem naukowcy postąpili jednak w inny sposób. Nowa technika polega na dodawaniu warstw grafenu do wody. W ten sposób osiąga się wysoką wydajność, którą można jeszcze zwiększyć, przy niskich kosztach.

Beton może zostać wykorzystany bezpośrednio do budowy, umożliwiając tworzenie budowli przy użyciu mniejszej ilości materiału. Dzięki grafenowi, naukowcy byli w stanie zmniejszyć ilość niezbędnych do budowy domu towarów o nawet połowę.

Dzięki silnej odporności na wodę, materiał może zostać wykorzystany do budowy w trudnych warunkach. Tereny, w których standardowy materiał niszczy się, ze względu na zbyt dużą wilgoć w ziemi, nie stanowią problemu dla nowego rozwiązania. Jego wytrzymałość jest także zwiększona na wstrząsy oraz obciążenia - twierdzą naukowcy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)