Buty z przyszłości. Same się nie wiążą, ale wytrzymają lata

Od lat słyszymy o tym, jak to genialny materiał przyszłości - grafen - zmieni nasze życie. Baterie w telefonach będą ładowały się w minuty i trzymały tygodnie, dane będziemy przesyłać przez wi-fi dziesięć razy szybciej, a żołnierzy będą chronić grafenowe kamizelki. Chociaż do tych osiągnięć jeszcze daleka droga, to naukowcy zrobili w ich stronę kolejny krok. Wyprodukowali grafenowy... but do biegania.

Buty z przyszłości. Same się nie wiążą, ale wytrzymają lata
Źródło zdjęć: © inov-8
Bolesław Breczko

10.12.2017 12:44

Sportowe buty z gumy wzmacnianej grafenowymi płatkami, to owoc współpracy Uniwersytetu w Manchasterze i brytyjskiej marki sportowej inov-8. Buty, które wejdą do sprzedaży w 2018 roku wykonano przy użyciu kompozytowego materiału. Badania laboratoryjne pokazały, że są one bardziej sprężyste, mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia - czytamy na oficjalnej stronie University of Manchester.

- Dla biegaczy górskich i przełajowych bardzo ważna jest przyczepność butów do podłoża - mówi Michael Pierce z inov-8. - Do tej pory musieli wybierać między miękkimi i przyczepnymi, ale mniej trwałymi podeszwami, a bardziej wytrzymałymi podeszwami z twardej gumy. Te jednak są mniej przyczepne zwłaszcza na przygodnym, mokrym terenie. Dzięki zastosowaniu gumy wzmacnianej grafenem możemy w końcu połączyć zalety obydwu rodzajów obuwia - mówi Pierce.

Obraz
© inov-8

Grafen to dwuwymiarowy materiał zbudowany z ułożonych obok siebie pojedynczych atomów węgla. Cechuje się m.in bardzo wysoką wytrzymałością przy niskiej wadze (jest ok. 200 razy mocniejszy od stali tej samej grubości). Jednym z możliwych zastosowań tego materiału jest właśnie tworzenie kompozytowych materiałów wykorzystujących płatki grafenu. Taki kompozyt jest wtedy wytrzymalszy i lżejszy, a także lepiej przewodzi ciepło (co jest jedną z wielu cech grafenu). Uniwersytet w Manchesterze jest największym ośrodkiem naukowym w Europie prowadzącym badania nad grafenem. Tego typu prace prowadzi się też w Polsce m.in. w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznej, Uniwersytecie Warszawskim, Politechnice Warszawskiej, Politechnice Łódzkiej czy Uniwersytecie Przyrodniczo-Technicznym w Bydgoszczy.

Obraz
© inov-8

Grafenowe buty nie są może produktem przyszłości o jakim myśleliśmy słysząc o możliwościach grafenu, jednak osiągniecie Uniwersytetu w Manchesterze i inov-8 jest kluczowe z innej strony. Oto produkt wykorzystujący grafenową technologię wchodzi do seryjnej produkcji i sprzedaży. Jest to istotne o tyle ponieważ obecnie jednym z największych problemów technologii grafenowych jest przekucie osiągnięć naukowych w realne rozwiązania i produkty oferowane zwykłym ludziom.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)