Google Drive - wirtualny dysk dla każdego
25.04.2012 09:46, aktual.: 25.04.2012 11:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Google Drive to wirtualny dysk, który jest odpowiedzią Google na takie usługi jak Dropbox, Microsoft SkyDrive czy Apple iCloud.
Czym jest Google Drive?
Google Drive to usługa przechowywania danych w chmurze, którą możemy przyrównać do wirtualnego dysku. Wyszukiwarkowy gigant udostępnia nam przestrzeń dyskową na swoich serwerach, dzięki czemu uzyskujemy dostęp do zapisanych na nich danych z każdego miejsca, gdzie tylko mamy internet. Podobne usługi zdążyli już zaoferować najwięksi konkurenci Google, czyli Microsoft i Apple. Jednak najbardziej popularnym wirtualnym dyskiem nadal pozostaje Dropbox.
Jaka jest pojemność Google Drive?
Google Drive oferuje na start 5 GB przestrzeni dyskowej, czyli dokładnie tyle co iCloud. Mniej miejsca dostaniemy w Dropboksie - 2 GB, który w prosty sposób możemy rozszerzyć do 2,5 GB. SkyDrive Microsoftu zapewni nam trochę więcej, bo 7 GB na start. Jednak jeszcze niedawno Microsoft oferował w swojej usłudze 25 GB pojemności, w tym na zdjęcia i dokumenty miejsce to było nielimitowane. Niestety tuż przed uruchomieniem Google Drive, Microsoft zrezygnował z tych atutów.
Początkowe 5 GB jest darmowe, ale możemy je za drobną opłatą powiększyć:
- 25 GB za 2,49 dol./miesiąc,
- 100 GB za 4,99 dol./miesiąc,
- 1 TB za 49,9. dol./miesiąc.
Warto również dodać, że wraz z wprowadzeniem Google Drive, powiększona została przestrzeń na koncie Gmail do 10 GB oraz Google Docs do 5 GB, a gdy dodamy coś do wirtualnego dysku, miejsce na nasze maile zostanie dodatkowo zwiększone do 25 GB. Przestrzenie dyskowe dla tych usług są niezależne, czyli zapisanie 1 GB dokumentów w Google Docs, nie zmniejsza dostępnego miejsca w Google Drive czy Gmail.
Co oferuje Google Drive?
Google Drive został zintegrowany z Dokumentami Google, co daje nam możliwość współtworzenia dokumentów ze znajomymi lub współpracownikami. Możemy w czasie rzeczywistym pracować w kilka osób nad jednym plikiem tekstowym, arkuszem kalkulacyjnym lub prezentacją. Każdy plik, który przechowujemy w Google Drive możemy współdzielić z innymi, co daje nam oraz pozostałym osobom, z którymi plik dzielimy, możliwość dodawania komentarzy.
Dostęp do przechowywanych w Google Drive plików możemy uzyskać właściwie z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu. Dostępne interfejsy obejmują: przeglądarkę, dedykowaną aplikację dla komputerów PC oraz MAC, jak również aplikację dla smartfonów z Androidem. W opracowaniu jest analogiczne rozwiązanie na iOS. Niestety nic nie wiadomo o aplikacjach na inne platformy: Windows Phone, Symbian czy BlackBerry OS.
Być może największą przewagą Google Drive nad konkurencją jest zastosowanie zaawansowanych technik wyszukiwania. Poza standardowym przeszukiwaniem naszego wirtualnego dysku w poszukiwaniu pliku, Google zaimplementowało algorytmy rozpoznawania tekstu i obrazów. Możemy wgrać zeskanowany artykuł z gazety, a technologia OCR pozwoli przeszukać go pod kątem podanych słów kluczowych. Podobnie, rozpoznawanie obrazu, po wpisaniu danej frazy znajdzie odpowiadające jej zdjęcia. Przykładowo wpisanie "Pałac kultury" znajdzie tę frazę w zapisanych w Google Drive dokumentach, zeskanowanych tekstach oraz wyszuka nasze zdjęcia z tym najsłynniejszym budynkiem stolicy. Choć technologia ta jest jeszcze we wczesnym stadium rozwoju, Google nieustannie pracuje nad jej udoskonalaniem.
W Google Drive nie zabrakło również integracji z innymi usługami Google. Możemy z poziomu naszego wirtualnego dysku dołączyć wybrane pliki do maila wysyłanego z Gmail lub opublikować zdjęcia na naszym profilu Google+. Platforma Google Drive jest otwarta, co oznacza, że firmy trzecie mogą integrować ją w swoich aplikacjach dla Androida czy przeglądarki Google Chrome.
Google Drive wymaga posiadania konta Google. Niestety usługa nie jest dostępna od ręki. Aby uniknąć przeciążenia serwerów, Google systematycznie będzie umożliwiać dostęp do usługi kolejnym użytkownikom. Na stronie drive.google.com/start możecie w najlepszym wypadku uruchomić Google Drive, a w najgorszym zamówić powiadomienie mailowe, gdy będzie ona już dla was dostępna.