Google Art Camera po raz pierwszy w Polsce. Muzeum Narodowe w Krakowie przeniesione do internetu
Ju ż nie trzeba jechać do Muzeum Narodowego w Krakowie, by zobaczyć “Damę z gronostajem” czy “Dziewczynkę z chryzantemami”. Obrazy w wysokiej rozdzielczości można podziwiać u siebie w domu, dzięki Google Art Camera.
Google Art Camera działa już od dwóch lat, ale dopiero teraz usługa Google udostępniła obrazy z Muzeum Narodowego w Krakowie. Choć oczywiście wizyty w muzeum nic nie zastąpi, to technologia również ma swoje atuty.
Zdjęcia obrazom zrobił superaparat, a efekt prac składa się z ponad miliarda pikseli. I pozwala dostrzec ledwo widoczne szczegóły, jak np. podpis ukryty na obrazie holenderskiego mistrza Martena Jacobszoona Heemskerka van Veena - “Bogowie Olimpu”.
Odwiedziny Google Art Camera w Muzeum Narodowym w Krakowie poskutkowały tym, że w sieci możemy oglądać obrazy, które się w nim znajdują. W ultrawysokiej rozdzielczości zobaczymy takie dzieła sztuki jak “Wigilia na Syberii” Jacka Malczewskiego, “Dziewczyna z Bronowic” Aleksandra Gierymskiego czy “Dziewczynka z chryzantemami” Olgi Boznańskiej.
Efekt jest naprawdę imponujący. Robiąc zbliżenie możemy zobaczyć szczegóły i niemal widać grudki od zaschniętej farby czy pęknięcia. Nie każdy ma możliwość, by odwiedzić muzeum, więc taka forma podziwiania dzieł sztuki jest świetną alternatywą.
To nie pierwszy raz, kiedy Google promuje sztukę. Warto przypomnieć projekt Art Selfie, pozwalający znaleźć sobowtóra na malarskich płótnach.
Obrazy w ultrarozdzielczości, wyjątkowe wystawy oraz wirtualne spacery po Muzeum Narodowym w Krakowie można już zobaczyć w jednym miejscu na globalnej platformie Google Arts&Culture.