Trwa ładowanie...

Globalne temperatury będą osiągały 1 stopień wzrostu w najbliższych 5 latach

Eksperci po przeanalizowaniu nowych danych stwierdzili również, że istnieje 20 proc. szansy na to, że w ciągu następnych 5 lat średnia roczna globalna temperatura osiągnie poziom 1,5 stopnia Celsjusza wyższy niż przed rewolucją przemysłową.

Share
Globalne temperatury będą osiągały 1 stopień wzrostu w najbliższych 5 latach
Źródło: Getty Images
d2i9iwp

Badacze z brytyjskiego Met Office wywnioskowali, że średnia globalna temperatura będzie co najmniej wyższa o 1 stopień Celsjusza w stosunku do ery przed rewolucją przemysłową w każdym roku z przedziału 2020-2024.

Dodatkowo naukowcy twierdzą, że jest 20 proc. szans na to, że średnie temperatury przeskoczą próg 1,5 stopnia wzrostu w co najmniej jednym roku z tego przedziału, przy czym szansa ta zwiększa się z czasem.

d2i9iwp

Nie więcej niż 1,5 stopnia albo katastrofalne skutki

W ramach globalnego Porozumienia Paryskiego kraje zobowiązały się do utrzymania wzrostu temperatury "znacznie poniżej 2 stopni" oraz do kontynuowania wysiłków na rzecz ograniczenia go do 1,5 stopnia w celu uniknięcia najgorszych skutków zmian klimatycznych.

Mimo że eksperci twierdzą, że jeden rok powyżej 1,5 stopnia Celsjusza nie oznacza, że cele zostaną przekroczone, to pokazuje to, jak blisko tego poziomu znajduje się już świat.

d2i9iwp

Prognoza klimatyczna przewiduje również większe ocieplenie Arktyki w porównaniu z innymi regionami świata, a także zwiększone ryzyko sztormów na całym Oceanie Atlantyckim. Twierdzi również, że w tym roku wiele części Ameryki Południowej, Afryki Południowej i Australii będzie prawdopodobnie bardziej suchych niż w niedawnej przeszłości.

Średnia globalna temperatura już teraz osiągnęła jednostopniowy wzrost, a okres ostatnich 5 lat był najcieplejszy w historii pomiarów.

d2i9iwp

Podziel się opinią

Share
d2i9iwp
d2i9iwp
Więcej tematów