Globalne ocieplenie było przyczyną wędrówki mastodontów na północ

Globalne ocieplenie było przyczyną wędrówki mastodontów na północ

Szkielet mastodonta w Hessian Landesmuseum w Niemczech.
Szkielet mastodonta w Hessian Landesmuseum w Niemczech.
Źródło zdjęć: © Getty Images
03.09.2020 15:35

Naukowcy, obserwując wpływ globalnego ocieplenia na los mastodontów, stwierdzili, że różnorodność genetyczna zwierząt może się zmniejszać, kiedy zapuszczają się one na nowe terytoria z powodu ocieplenia narażającego je na wyginięcie – donosi The Guardian. 

Mastodonty były zwierzętami przypominającymi słonie, jednak z bardzo obfitym owłosieniem i parą potężnych kłów. Najstarsze datowane skamieniałości mastodontów szacuje się na okres 3,5-4 mln lat temu. Stworzenia te żyły głównie na terenach zalesionych i podmokłych. 

Ok. 11 tys. lat temu mastodonty nagle wyginęły. Według ekspertów było to efektem dwóch czynników – polowań oraz zmian klimatycznych. Teraz naukowcy mówią, że analiza mitochondrialnego DNA tych stworzeń rzuciła nowe światło na ten drugi czynnik.

Osłabienie gatunków

– Gdy temperatura się ociepliła, mastodonty podążały za powiększającymi się lasami i bagnami, przemieszczając się na północ – powiedział współautor badania prof. Hendrik Poinar z University in Canada.

Później, kiedy klimat ponownie się ochłodził (trzeba pamiętać, że mowa tu o zmianach naturalnych, a więc rozciągniętych w bardzo długim czasie), mastodonty żyjące na północy nie poradziły sobie z kolejną zmianą i lokalnie wyginęły. 

Co kluczowe, badacze stwierdzili, że różnorodność genetyczna była niższa wśród zwierząt, które przeniosły się na północ. W czasie współczesnych, gwałtownych i antropogenicznych zmian klimatu, gatunki takie jak łosie i bobry także przemieszczają się z tego powodu na północ. Naukowcy sugerują więc, że takie gatunki mogą analogicznie stać się mniej odporne na dalsze zmiany i trudności.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (99)