Trwa ładowanie...
d2vda7m

Gigantyczny drapieżny robak uciekł z Azji. Niszczy europejskie ekosystemy

Drapieżne robaki pochodzące z azjatyckich tropików zaatakowały francuskie ogrody. Stanowią ogromne zagrożenie dla ekosystemu - ostrzegają naukowcy. Te żarłoczne stworzenia dorastają do 40 cm długości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bipalium potocznie nazywa się "robakiem młotem"
Bipalium potocznie nazywa się "robakiem młotem" (East News, Fot: AsiaWire)
d2vda7m

Pomimo tej wielkości, pozostałyby praktycznie niezauważone, gdyby nie amatorski obserwator natury, Pierre Gros. W 2013 roku zrobił zdjęcie niezidentyfikowanego szkodnika. Trafiło przez kilkanaście maili aż do profesora Jean-Lou-Justine, zoologa z Francuskiego Narodowego Muzeum Historii Naturalnej.

Gdy tylko spojrzał na zdjęcie, nie mógł uwierzyć. Sądził, że nie ma tego rodzaj zwierząt we Francji, więc uznał to za żart. Zmienił jednak zdanie, kiedy otrzymał kolejne zdjęcia od Grosa. Po ich weryfikacji, zdecydował się ocenić skalę zagrożenia.

W ciągu kolejnych pięciu lat profesor zebrał zapisy obserwacji ponad 100 autorów z całego kraju i nie tylko. Również na terytoriach kolonii francuskich, takich jak Gwadelupa, Martynika i Gujana Francuska znaleziono przedstawicieli złośliwego gatunku. Najstarsze zdjęcia pochodziły z 1999 roku.

d2vda7m

Badania nad szkodnikiem zostały opublikowane w czasopiśmie PeerJ. Według wniosków naukowców, obecnie atakującym Francję robakami są płazińce z rodzaju Bipalium. To długie, dorastające do metra długości robaki. Bipalium przypomina dżdżownicę lub ślimaka z głową rekina młota.

Wikimedia Commons CC BY

Wszystkie napotkane płazińce są drapieżnikami. Stanowią poważne zagrożenie dla innych, niewielkich stworzeń zamieszkujących glebę, a tym samym dla ekosystemu. Nie udało się jednoznacznie stwierdzić, jaka jest skala zagrożenia. Wymaga to długich i kosztownych badań.

d2vda7m

Robaki tego rodzaju są bardzo inwazyjne, już teraz zaczęły imigrować na tereny Wielkiej Brytanii. Zasiedlają tereny o wysokiej wilgotności i dziesiątkują populacje dżdżownic. Jeden z nowo zidentyfikowanych gatunków został nawet nazwany od londyńskiego Kew Gardens - Bipalium kewense. Większość tych azjatyckich robaków, które żyją teraz w Europie, prawdopodobnie dotarły pośród tropikalnych roślin.

Wikimedia Commons CC BY

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: PeerJ

d2vda7m

Podziel się opinią

Share

d2vda7m

d2vda7m
Więcej tematów