Gigabyte odpowiada na wadliwe płyty główne Intela

Ostatnie informacje o wadliwych portach SATA 2 na płytach głównych opartych na chipsetach Intel z serii 6 (P67, H67) wywołały wiele wątpliwości na temat bezpiecznej konfiguracji urządzeń SATA. W odpowiedzi na liczne pytania użytkowników, firma Gigabyte udostępniła program wspomagający poprawną konfigurację urządzeń SATA, który pozwoli zminimalizować problemy wynikające z błędnego funkcjonowania chipsetu

Gigabyte odpowiada na wadliwe płyty główne Intela
Źródło zdjęć: © Gigabyte

07.02.2011 | aktual.: 07.02.2011 13:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ostatnie informacje o wadliwych portach SATA 2 wywołały wiele wątpliwości na temat bezpiecznej konfiguracji urządzeń SATA. W odpowiedzi na liczne pytania użytkowników, firma Gigabyte udostępniła program wspomagający poprawną konfigurację urządzeń SATA, który pozwoli zminimalizować problemy wynikające z błędnego funkcjonowania chipsetu.

W przypadku użytkowania jednego lub dwóch urządzeń SATA możemy całkowicie wyeliminować opisywany problem, podłączając oba urządzenia do białych portów SATA 3. których ten problem nie dotyczy. Tym, którzy używają 3 lub więcej urządzeń SATA, zaleca się podłączenie najważniejszych z nich (np. dysk twardy z systemem operacyjnym) do białych portów SATA 3, a mniej istotnych urządzeń (np. napędów optycznych ) do portów SATA 2.

Aby wspomóc użytkowników w procesie optymalnej konfiguracji urządzeń SATA na płytach głównych z serii 6. firma Gigabyte stworzyła program GIGABYTE 6 Series SATA Check, który sprawdza, czy porty SATA 2 są aktualnie używane. To proste oprogramowanie działa na każdej płycie głównej Gigabyte opartej na chipsecie z serii Intel 6 i informuje o trzech różnych scenariuszach.

Pierwsza możliwość to brak urządzeń podłączonych do potencjalnie wadliwych portów SATA 2. W takim wypadku program poinformuje użytkownika, że konfiguracja jest poprawna (“SATA configuration is OK”). W tej konfiguracji posiadany system komputerowy nie jest w żadnym stopniu zagrożony opisanym wcześniej problemem.

Obraz

Druga możliwość to podłączenie wszystkich dostępnych urządzeń SATA do potencjalnie wadliwych portów SATA 2. W tym wypadku program zarekomenduje przełączenie urządzeń na wolne porty SATA 3 (“Please move 1 or 2 devices from the Intel PCH SATA 2.0 ports to the free SATA 3.0 ports”). W tym wypadku zalecana jest zmiana konfiguracji i przepięcie urządzeń do portów SATA 3, co całkowicie zapobiegnie potencjalnym problemom.

Obraz

Trzeci możliwy scenariusz, to urządzenia podłączone zarówno do portów SATA 2 jak i SATA 3. Program wyświetli wówczas informację, że używanie portów SATA 2 nie jest rekomendowane (“Use of (the) Intel PCH SATA 2.0 ports is not recommended”). W tej sytuacji zalecamy podłączenie do portów SATA 3 dysków twardych krytycznych dla pracy systemu operacyjnego (dysk twardy, na którym zainstalowany został system operacyjny).

Obraz

Pobierz **

Komentarze (2)