Gdzie są sankcje? Szwajcarskie komponenty w rosyjskim sprzęcie
Anonimowi specjaliści z Sił Obrony Ukrainy poinformowali za pośrednictwem portalu Militarny o szwajcarskiej elektronice znalezionej w szczątkach rosyjskiej broni. Odkrycia dokonano w głowicy rakiety do przenośnego systemu przeciwlotniczego "Verba".
Komponenty pochodzą z kraju, który zgodnie z przyjętą przez siebie strategią pozostaje względem wojny w Ukrainie neutralny i blokuje przekazywanie broniącemu się państwu uzbrojenia zawierającego szwajcarskie komponenty. Już w zeszłym roku "The Wall Street Journal" wskazywał natomiast, że mimo deklaracji o przyłączeniu się do unijnych sankcji na Rosję, szwajcarskie władze nie podjęły dużych starań o ich egzekwowanie. Droga, jaką dotarły do Rosjan szwajcarskie części pozostaje nieznana.
Analiza przechwyconego zestawu przeciwlotniczego "Verba"
Przetwornicę mocy wyprodukowaną przez szwajcarską firmę Traco Power znaleziono w optycznej trójzakresowej głowicy naprowadzającej rakiety 9M336 przeznaczonej do wystrzeliwania z przenośnego zestawu przeciwlotniczego (MANPADS) "Verba". Traco Power jest rodzinną firmą zlokalizowaną w szwajcarskim Baar. Wraz ze swoimi spółkami zależnymi prowadzi sprzedaż zasilaczy i przetwornic mając ok. 60 partnerów handlowych na całym świecie. Prawdopodobnym może się wydawać, że to jeden z nich był dostawcą lub przynajmniej pośrednikiem w dostarczeniu Rosji komponentów firmy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bazując na oznaczeniach, specjaliści stwierdzili, że różne elementy rakiety mają różne daty produkcji. Choć sama rakieta została skonstruowana w 2020 r., to osadzona w niej płyta główna pochodzi z 2014 r. Ciekawostką jest też zainstalowany w rakiecie 9M336 silnik na paliwo stałe wyprodukowany w 1976 r., który najpewniej został wyjęty ze starszych przenośnych zestawów przeciwlotniczych "Igła". To ciekawe, ponieważ Rosjanie sami deklarowali, że 9M336 otrzymały nowy silnik rakietowy.
Co potrafi MANPADS "Verba"?
"Verba" trafiła na wyposażenie rosyjskiej armii w 2014 r. Kompleks posiada zautomatyzowany system sterowania, który z pomocą radaru 1L122 może automatycznie znajdować i identyfikować cele.
W głowicach 9M336 jako dodatkowy element uderzeniowy wykorzystywane jest przepracowane paliwo jądrowe. Charakteryzuje się ono dużą wybuchowością, co dodatkowo zwiększa efektywność rakiet przeciwlotniczych. Zasięg rażenia celów przy pomocy systemu "Verba" sięga ok. 6,5 km.
Mateusz Tomiczek, dziennikarz Wirtualnej Polski