Gdzie "mieszkałeś" w czasach dinozaurów? Ta mapa kryje odpowiedź
Internet oferuje wiele interaktywnych map, które pomagają nam zrozumieć, jak obecnie znane nam miejsca będą wyglądać w kolejnych dekadach. Są również dostępne mapy pokazujące przeszłość naszej planety, co umożliwia strona dinosaurpictures.org. Tam znajdziemy wizualizacje Ziemi z epoki dinozaurów i innych okresów.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądało miejsce twojego zamieszkania w czasach, gdy po Ziemi chodziły dinozaury? Teraz, dzięki stronie internetowej z interaktywną mapą dinosaurpictures.org, można to bardzo łatwo sprawdzić. Innowacyjne narzędzie opracowane przez Iana Webstera, korzysta z map paleogeograficznych autorstwa Christophera Scotese i pozwala na chwilę przenieść się w czasie.
Podróż w czasie dzięki interaktywnej mapie
Obsługa interaktywnej mapy jest niezwykle intuicyjna. Po otwarciu strony ujrzymy ziemski glob. Aby wyszukać lokalizację, która nas interesuje, należy skorzystać ze znajdującego się w górnym roku po lewej stronie okienka. Dodatkowo w górnej części strony można ustawić odpowiedni przedział czasowy, tak aby, by dowiedzieć się, jak Ziemia prezentowała się 220 milionów lat temu. Dostępne są wizualizacje sięgające 750 milionów lat wstecz, aż do epoki zlodowacenia kriogenicznego.
Na Dinosaur Pictures można łatwo przełączać się między różnymi epokami dzięki narzędziu "Jump to", które umożliwia przeglądanie kluczowych momentów w historii Ziemi, takich jak pojawienie się pierwszych dinozaurów czy ich wyginięcie. Mapa pokazuje również, jakie skamieniałości odkryto w pobliżu wybranej przez nas lokalizacji. Na przykład w rejonie Warszawy odnaleziono szczątki pliozaura, dużego drapieżnego plezjozaura. Archeolodzy zlokalizowali je w Krzyżanowicach niedaleko Iłży.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Bo zdrowie jest najważniejsze! Biohacking w służbie ludzkości - Historie Jutra napędza PLAY #2
Przyczyny wyginięcia dinozaurów naukowcy wiążą z uderzeniem dużej planetoidy o średnicy około 10 km, które miało miejsce 65 milionów lat temu. Uderzenie wyzwoliło energię równą ponad 100 teratonom TNT, co można porównać do wybuchu 100 tys. najpotężniejszych bomb termojądrowych, porównywalnych z tzw. "Car bombą". Eksperci podkreślają, że katastrofalne skutki wywołały nie tylko zderzenie, ale również następujące po nim zmiany klimatyczne, geologiczne i biologiczne.
Co ciekawe, polscy badacze twierdzą, że ok. 1,6-1,8 mld lat temu w teren współczesnej Polski uderzył meteoryt o rozmiarach podobnych do obiektu, który stworzył krater Chicxulub i doprowadził do zagłady dinozaurów. Ich zdaniem meteoryt, który spadł w rejonie Grudziądza, mógł mieć nawet 10 km średnicy.