Gdynia inwestuje w nowoczesne przystanki. Naładujesz na nich telefon

Gdynia inwestuje w nowoczesne przystanki. Naładujesz na nich telefon

Gdynia inwestuje w nowoczesne przystanki. Naładujesz na nich telefon
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy | ZKM Gdynia
09.12.2019 10:52, aktualizacja: 09.12.2019 12:53

Nowoczesny wygląd, podświetlany rozkład jazdy, a także możliwość naładowania telefonu - Gdynia stawia na rozwój komunikacji miejskiej i buduje futurystyczne przystanki autobusowe. - Ta inwestycja była potrzebna - mówią mieszkańcy miasta.

Podróżowanie autobusami komunikacji miejskiej nie musi być wyłącznie nieprzyjemną koniecznością, ale może stać się ciekawym urozmaiceniem w ciągu dnia - z takiego założenia wychodzą władze Gdyni, która jako pierwsza w Polsce zakupiła cztery zasilane solarnie wiaty przystankowe. To pierwszy krok w kierunku tego, aby nowoczesna komunikacja stała się wizytówką miasta.

Nowe przystanki charakteryzują się przede wszystkim nowoczesnym wyglądem. Wiaty korzystają z paneli fotowoltaicznych. Energia solarna jest magazynowana, dzięki czemu wiata jest samowystarczalna. Pasażerowie w oczekiwaniu na przyjazd autobusu, mogą skorzystać z ładowarki indukcyjnej oraz z klasycznym wejściem USB do telefonu. Ponadto przystanki wyposażone są w e-papierowe ekrany z aktualizowanym rozkładem jazdy. Wiaty dzięki hartowanemu szkłu mają być także wyjątkowo odporne na działania chuliganów.

- Dziś komunikacja miejska to już nie tylko podróż z punktu A do punktu B. Pasażerowie cenią sobie komfort. Podróż zaczynamy już na przystanku, gdzie teraz dajemy możliwość naładowania telefonu przez indukcyjną ławkę oraz pełną, dynamiczną informację pasażerską - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Pomysł powstawania nowoczesnych przystanków zdecydowanie spodobał się mieszkańcom.

- Jak najbardziej uważam, że taka inwestycja była potrzebna. Nie dość, że można naładować telefon, to dzieje się to za pomocą energii słonecznej. Zdecydowanie pozytywna inicjatywa - mówi w rozmowie z Radiem Gdańsk mieszkaniec Gdyni.

- Myślę, że to fajny pomysł. Wyglądają estetycznie i nowocześnie. Sądzę, że i młodzi, i starzy będą korzystać z ładowarek, a zabezpieczenie rozkładu specjalnym szkłem, to już jest doskonały pomysł - komentuje mieszkanka miasta.

W przetargu na wiaty pojawiły się dwie oferty. Jedna na kwotę około 345 tys. zł od firmy SEEDiA z Krakowa, a druga - 526,440 tys. zł od firmy EL-PRZEM z Nowego Sącza. Ostatecznie zdecydowano się na pierwszą z nich.

Nowoczesne wiaty działają przy czterech przystankach: Chylonia Centrum 03, Morska Estakada 04, InfoBox 04 oraz Wybickiego 02. W ciągu dwóch miesięcy ma powstać jeszcze dziewięć nowych, już tradycyjnych przystanków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)