Gdynia inwestuje w nowoczesne przystanki. Naładujesz na nich telefon
Nowoczesny wygląd, podświetlany rozkład jazdy, a także możliwość naładowania telefonu - Gdynia stawia na rozwój komunikacji miejskiej i buduje futurystyczne przystanki autobusowe. - Ta inwestycja była potrzebna - mówią mieszkańcy miasta.
09.12.2019 | aktual.: 09.12.2019 12:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podróżowanie autobusami komunikacji miejskiej nie musi być wyłącznie nieprzyjemną koniecznością, ale może stać się ciekawym urozmaiceniem w ciągu dnia - z takiego założenia wychodzą władze Gdyni, która jako pierwsza w Polsce zakupiła cztery zasilane solarnie wiaty przystankowe. To pierwszy krok w kierunku tego, aby nowoczesna komunikacja stała się wizytówką miasta.
Nowe przystanki charakteryzują się przede wszystkim nowoczesnym wyglądem. Wiaty korzystają z paneli fotowoltaicznych. Energia solarna jest magazynowana, dzięki czemu wiata jest samowystarczalna. Pasażerowie w oczekiwaniu na przyjazd autobusu, mogą skorzystać z ładowarki indukcyjnej oraz z klasycznym wejściem USB do telefonu. Ponadto przystanki wyposażone są w e-papierowe ekrany z aktualizowanym rozkładem jazdy. Wiaty dzięki hartowanemu szkłu mają być także wyjątkowo odporne na działania chuliganów.
- Dziś komunikacja miejska to już nie tylko podróż z punktu A do punktu B. Pasażerowie cenią sobie komfort. Podróż zaczynamy już na przystanku, gdzie teraz dajemy możliwość naładowania telefonu przez indukcyjną ławkę oraz pełną, dynamiczną informację pasażerską - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
Pomysł powstawania nowoczesnych przystanków zdecydowanie spodobał się mieszkańcom.
- Jak najbardziej uważam, że taka inwestycja była potrzebna. Nie dość, że można naładować telefon, to dzieje się to za pomocą energii słonecznej. Zdecydowanie pozytywna inicjatywa - mówi w rozmowie z Radiem Gdańsk mieszkaniec Gdyni.
- Myślę, że to fajny pomysł. Wyglądają estetycznie i nowocześnie. Sądzę, że i młodzi, i starzy będą korzystać z ładowarek, a zabezpieczenie rozkładu specjalnym szkłem, to już jest doskonały pomysł - komentuje mieszkanka miasta.
W przetargu na wiaty pojawiły się dwie oferty. Jedna na kwotę około 345 tys. zł od firmy SEEDiA z Krakowa, a druga - 526,440 tys. zł od firmy EL-PRZEM z Nowego Sącza. Ostatecznie zdecydowano się na pierwszą z nich.
Nowoczesne wiaty działają przy czterech przystankach: Chylonia Centrum 03, Morska Estakada 04, InfoBox 04 oraz Wybickiego 02. W ciągu dwóch miesięcy ma powstać jeszcze dziewięć nowych, już tradycyjnych przystanków.