Gdańsk. Bazylice św. Mikołaja grozi katastrofa budowlana. Eksperci badają przyczyny

Gdańsk. Bazylice św. Mikołaja grozi katastrofa budowlana. Eksperci badają przyczyny
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy

17.09.2019 08:07, aktual.: 17.09.2019 08:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku jest zamknięta od października 2018 roku. Świątyni z powodu popękanych ścian, filarów i sklepień grozi katastrofa budowlana. Eksperci są coraz bliżej ustalenia powodów osiadania kościoła.


W październiku 2018 roku w bazylice św. Mikołaja pojawiły się liczne spękania ścian, które doprowadziły do jej zamknięcia i ogłoszenia katastrofy budowlanej. Eksperci badają przyczyny osiadania kościoła, a konserwatorzy zabytków informują o krokach, jakie zamierzają podjąć, aby ratować najstarszą świątynię w Gdańsku.

Gdańsk. Eksperci coraz bliżej ustalenia powodów osiadania bazyliki

"Kilka hipotez wykluczyliśmy, między innymi taką poważną hipotezę degradacji fundamentów kościoła przez wodę" - poinformował przeor gdańskiego klasztoru dominikanów, o. Michał Osek

Głowna Komisja Konserwatorska wspólnie z zespołem ekspertów powołanych przez klasztor zakłada, że przyczyna osiadania kościoła leży w parametrach gruntu, na którym w XII wieku zbudowano bazylikę.

"Sprawa jest oczywiście skomplikowana i musi być jeszcze rozpoznana, tak żeby odpowiednio zareagować na to, co dzieje się pod naszą bazyliką" - mówi o. Osek.

Obraz
© www.gdansk.pl | Grzegorz Mehring

W połowie lipca 2019 roku zakonnicy poinformowali o wynikach badań fundamentów kościoła. Okazało się, że te nie spoczywają na drewnianych palach, lecz na kamiennych ławach.

Dotychczasowo zebrana wiedza pozwala na określenie tego, w jaki sposób zbudować rusztowanie, które będzie wspierać osiadającą budowlę. W ciągu kilku tygodni ma ruszyć budowa konstrukcji, dzięki której zostanie umożliwiona kontynuacja badań. Od ich wyników zależy termin ewentualnego otwarcia bazyliki.

Obraz
© www.gdansk.pl | Grzegorz Mehring
Obraz
© KFP | Maciej Kosycarz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)