Gadżety dla seniora. Propozycje na Dzień Babci i Dziadka

Gadżety dla seniora. Propozycje na Dzień Babci i Dziadka

Seniorzy też bywają gadżeciarzami
Seniorzy też bywają gadżeciarzami
Źródło zdjęć: © Unsplash.com | Tiago Muraro
14.01.2022 10:19

Dzień Babci i Dziadka zbliża się wielkimi krokami. Można postawić na klasyczne prezenty w postaci kwiatów i słodkości, ale doskonale sprawdzą się również praktyczne gadżety, które ułatwią życie seniorom.

W kontakcie

Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na codzienne odwiedziny u dziadków, to dobrym pomysłem jest zakup telefonu. Na rynku jest wiele modeli idealnie nadających się do tego, by pozostać w kontakcie z najbliższymi. Charakteryzują się dużą klawiaturą, przejrzystym i prostym menu oraz bardzo długim czasem pracy bez ładowania. Nieco bardziej zaawansowane modele mają aparat fotograficzny, dzięki czemu babcia i dziadek będą mogli podzielić się z wami tym, co u nich słychać, albo wysłać zdjęcia produktów z prośbą o ich zakup. Telefon komórkowy zapewni dodatkowe bezpieczeństwo, ponieważ te przeznaczone dla seniorów są wyposażone w przycisk SOS. Pozwoli on na połączenie z numerem alarmowym lub osobą wpisaną jako kontakt ICE.

Owocowe witaminy

Owoce są cennym źródłem witamin i innych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jedną z przyjemniejszych form ich spożywania jest oczywiście picie soków. Tu z pomocą przychodzą wyciskarki wolnoobrotowe i sokowirówki, które pozwolą łatwo i szybko przyrządzić pyszny i zdrowy napój. Przy zakupie warto zwrócić uwagę zarówno na łatwość zarówno obsługi, jak i czyszczenia. Urządzenia różnią się mocą, pojemnością oraz użytymi materiałami. Niektórzy producenci wyposażają je w dodatkowy dzbanek na sok, dzięki czemu obsługa jest przyjemniejsza.

Zdrowie pod kontrolą

Będąc seniorem, sprawdzanie stanu zdrowia jest niezbędne, żeby jak najdłużej cieszyć się życiem. Niezależnie od tego, czy jakieś dolegliwości już się pojawiły, czy jest to tylko profilaktyka, przyda się odpowiedni sprzęt. Zacznijmy od ciśnieniomierzy, które co prawda są dostępne do użytku w aptekach, ale zawsze lepiej mieć taki w domu. Rozróżniamy dwa rodzaje urządzeń. Pierwszy to nadgarstkowy, a drugi - naramienny. W obu przypadkach można spotkać między innymi funkcje zapamiętywania pomiarów i automatycznego pompowania. Dzięki temu są proste w obsłudze, a zapamiętane wyniki można przedstawić lekarzowi.

Kolejna grupa do pulsoksymetry, które służą do wykonania nieinwazyjnego pomiaru wysycenia krwi tlenem. Zazwyczaj są one niewielkich rozmiarów i umieszcza się je na palcu. Urządzenie to stosuje się u osób, które mają lub mogą mieć choroby układu oddechowego, nadciśnienie czy cukrzycę. Praca polega na pomiarze, w jakim stopniu czerwone krwinki pochłaniają fale promieniowania o różnej długości. Jest on zależny od tego, czy transport tlenu odbywa się w sposób prawidłowy. Pulsoksymetry zyskały popularność po pojawieniu się koronawirusa. Prawidłowa saturacja wynosi od 95 do 98 proc.

Przyjemne powietrze

Z pomocą prostych i niedrogich gadżetów możecie zapewnić waszym seniorom czyste powietrze w mieszkaniu lub domu. Mowa tu o osuszaczach i nawilżaczach powietrza. Te pierwsze zapanują nad poziomem wilgotności, który powinien wynosić od 30 do 50 proc. Najlepiej wybrać urządzenie z higrometrem mierzącym zawartość pary wodnej w powietrzu oraz higrostatem lub humidistatem będącymi miernikami wilgotności. Dzięki temu osuszacz może pracować w trybie automatycznym. Przy zakupie powinniście zwrócić uwagę na deklarowaną maksymalną powierzchnię, którą urządzenie jest w stanie osuszyć. Dzięki temu pleśnie i grzyby nie będą już stanowić zagrożenia.

W opozycji do osuszaczy stoją nawilżacze, które są pomocne w okresie grzewczym. Oczywiście dziadkowie mogą skorzystać z klasycznych metod w stylu położenia naczynia z wodą lub mokrego ręcznika na kaloryferze, ale lepiej zdać się na skuteczniejsze rozwiązania, gdzie poziom wilgotności będzie trzymany w ryzach. Najprostsze w eksploatacji są nawilżacze ewaporacyjne, które można zalać nawet wodą z kranu. Zasysają one suche powietrze, oczyszczają je i wydalają z powrotem. Tu również dobrze kupić sprzęt wyposażony w higrostat, dzięki któremu praca będzie odbywała się w sposób automatyczny.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)