G DATA: w Windows 7 nie zastosowano żadnych innowacyjnych zabezpieczeń

G DATA: w Windows 7 nie zastosowano żadnych innowacyjnych zabezpieczeń

G DATA: w Windows 7 nie zastosowano żadnych innowacyjnych zabezpieczeń
Źródło zdjęć: © Gdata
27.10.2009 13:30, aktualizacja: 27.10.2009 13:53

Od oficjalnej premiery nowego systemu operacyjnego Microsoftu nie upłynął jeszcze tydzień, a producenci oprogramowania antywirusowego już zwietrzyli szansę na dodatkową promocję swoich produktów. G DATA zachęca do wzbogacenia mechanizmów zabezpieczających Windows 7 - zdaniem firmy niewystarczających - o własne rozwiązania z serii 2010 (Internet Security, AntiVirus, TotalCare).

G DATA w otrzymanej przez redakcję PC World informacji prasowej powołuje się na wyniki kontroli mechanizmów obronnych Windows 7. przeprowadzonej w laboratorium firmy w Bochum. Wnioski płynące z tej analizy są następujące: "Windows 7 w kontekście innowacji bezpieczeństwa nie ma nic nowego do zaoferowania. W pewnym zakresie funkcje zostały zredukowane na rzecz użyteczności i funkcjonalności samego systemu. Microsoft już w OS Vista zintegrował wiele elementów zabezpieczających, jednak mimo to pozostawił kilka słabych punktów."

Obraz
© (fot. Microsoft)

Ralf Benzmüller, dyrektor laboratorium G Data w Bochum, cytowany we wspomnianej notce, komentuje: "Dla użytkowników domowych, Microsoft z pewnością podjął starania o ułatwienie obsługi technologii przeniesionych z Windows Vista, ale również pozostawił niedociągnięcia. Windows 7 rzeczywiście otrzymał kilka nowych funkcji w zakresie ochrony, jednak tak jak w Vista mogą one być zawodne. W związku z tym w odniesieniu do wysokiego ryzyka infekcji i podatności komputerów z systemem Windows na ataki szkodliwego oprogramowania oczekujemy dużych zmian i popraw systemu w przyszłości."

Wg Benzmüllera owe słabe punkty to m.in. domyślnie włączone ukrywanie rozszerzeń plików oraz wielopoziomowy mechanizm UAC. G DATA ma również zastrzeżenia do zapory sieciowej systemu oraz aplikacji Windows Defender, które "dają użytkownikom fałszywe poczucie bezpieczeństwa i rzekomo świadczą o zastosowanych środkach ochrony". Zastosowane w Windows 7 funkcje AppLocker (ochrona przed uruchamianiem nieautoryzowanych programów) i Bitlocker (szyfrowanie danych na dyskach twardych) mają zaś istotne znaczenie tylko dla firm - użytkownicy końcowi skorzystają z nich w znacznie mniejszym stopniu.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przedstawicieli firm G DATA i Microsoft. Czekamy na odpowiedzi.

Komentarz redakcji

Oferta G DATA poszerzyła się ostatnio o nowe wydania produktów zabezpieczających: G DATA AntiVirus 2010, G DATA AntiVirus + Firewall 2010, G DATA Internet Security i G DATA TotalCare 2010. Propozycja Redmond w zakresie oprogramowania antywirusowego to bezpłatna aplikacja Microsoft Security Essentials.

Mechanizmy zabezpieczeń Windows 7, nawet jeśli w stosunku do Visty zostały rozbudowane i poprawione, bez wątpienia powinny współpracować z dedykowanym oprogramowaniem antywirusowym firm trzecich. Wątpliwości może jedynie budzić forma promocji tego ostatniego, w tym wypadku nosząca znamiona zbyt nachalnego wykorzystywania stereotypu "Windows jest niezabezpieczone".

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)