Trwa ładowanie...
d1ld4k9

Franky Zapata - kim jest wynalazca deski Flyboard?

Franky Zapata próbował 25 lipca 2019 przelecieć nad kanałem La Manche na swoim wynalazku - latającej desce Flyboard Air. Niestety w trakcie próby wpadł do wody.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Franky Zapata postanowił 25 lipca przelecieć nad kanałem La Manche
Franky Zapata postanowił 25 lipca przelecieć nad kanałem La Manche (East News)
d1ld4k9

Franky Zapata - znany jest jako Ludzka Torpeda, Ludzki Delfin i jako prawdziwy człowiek Iron Man. Jest profesjonalnym francuskim pilotem skuterów wodnych, wynalazcą Flyboard Air i założycielem Zapata Racing. Od 2012 r. kieruje wszystkie swoje wysiłki, by udowodnić, że niebo nie jest niedostępne, a nowoczesne technologie są na wyciągnięcie ręki.

Franky Zapata - wczesne lata

Franky Zapata urodził się 27 września 1978 r. w Marsylii, a w wieku 16 lat zaczął brać udział w w profesjonalnych zawodach narciarskich, zdobywając wiele prestiżowych nagród.

d1ld4k9

W 2011 roku wprowadził Flyboard, pierwszą na świecie deskę z napędem wodnym, która unosiła użytkowników w powietrze za pomocą silnego strumienia wody. Mimo ogromnego sukcesu Zapata nie spoczął na laurach, próbując stworzyć o wiele bardziej futurystyczny pojazd.

Franky Zapata - twórca Flyboarda

Największym wynalazkiem Franky'ego Zapaty jest Flyboard - "wodna deskorolka", dziś popularna w nadmorskich kurortach wśród fanów ekstermalnych sportów wodnych. Jej siłą napędową jest skuter wodny.

Jak działa? Pobiera wodę ze zbiornika, nad którym lata zawodnik, a następnie turbiny wytwarzają dwa strumienie, dzięki któremu Flyboard może się unosić.

Tworząca ją firma Zapata Racing pracowała nad sprzętem od 2011 roku. Działającą wersję udało się stworzyć jesienią 2012 roku, a pierwszy publiczny pokaz odbył się w tym samym roku w Chinach. Od tego czasu powstało kilka wersji Flyboarda - Flyboard Legend i Flyboard Air.

d1ld4k9

Jednak najnowszym wynalazkiem Zapaty jest zupełnie inna wersja sprzętu, która nie korzysta już z wody, a silników odrzutowych. To właśnie na tym urządzeniu Franky Zapata próbował 25 lipca 2019 przelecieć nad kanałem La Manche. Wcześniej Zapata z powodzeniem zaprezentował jego możliwości podczas premierowego pokazu, który odbył się w czasie Dnia Bastylii, narodowego święta Francji 14 lipca.

Franky Zapata - dalsze plany. Współpraca z wojskiem?

Franky ujawnił w jednym z wywiadów, że rozwój Flyboard Air będzie zmiarzał przede wszystkim pod kątem ulepszeń prototypu - w tym stabilność i łatwość sterowania. Chociaż latająca deskorolka zrobiła show podczas francuskiego święta narodowego, to pisaliśmy o tym, że w wojsku tego typu sprzęt miałby minimalne zastosowanie.

d1ld4k9

Zapata również zdawał sobie z tego sprawę. Okazuje się, że pomysł może trafić do armii - w nieco zmodyfikowanej formie. Francuski wynalzca pracuje nad czymś w rodzaju latającego samochodu. Podobnie jak Flyboard pojazd miałby rozpędzić się do 200 km/h. Największa różnica jest jednak taka, że maszyna zostanie wyposażona w coś, co pozwoli nią łatwiej i wygodniej sterować, jednak na razie nie znamy szczegółów dotyczących tego projektu.

Flyboard Air - cena?

Jeżeli zastanawiacie się, czy macie szansę poczuć się "Iron Manem" podobnie jak Zapata, to na jego stronie internetowej można zamówić Flyboard Air za niemałą kwotę - około 250 000 USD. Od czasu wprowadzenia na rynek w 2012 r. wszystkie modele Flyboard sprzedały się w ilości około 2500 sztuk.

d1ld4k9

Podziel się opinią

Share

d1ld4k9

d1ld4k9
Więcej tematów