Fotoradary, jakich dotąd nie było. GITD zapowiada 111 nowych urządzeń na polskich drogach

Fotoradary, jakich dotąd nie było. GITD zapowiada 111 nowych urządzeń na polskich drogach25.10.2019 10:21
Fotoradary, jakich dotąd nie było. GITD zapowiada 111 nowych urządzeń na polskich drogach
Źródło zdjęć: © PAP

GITD zapowiedział, że na polskich drogach zostanie zainstalowanych 111 fotoradarów. Wśród nich jest pięć zupełnie nowych, nieznanych dotąd krajowym kierowcom. Pierwsze urządzenia powinny działać już w przyszłym roku.

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur poinformował w czwartek, że na polskich drogach stanie 111 nowych fotoradarów. Zakup nowych urządzeń związany jest z projektem "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym", który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Fotoradary staną w niebezpiecznych miejscach, w których dochodzi do tragicznych wypadków drogowych.

GITD zapowiedziało, że na polskich drogach pojawi się:

  • 39 nowych urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości
  • 26 nowych stacjonarnych urządzeń rejestrujących
  • 30 nowych urządzeń służących do monitorowania wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle
  • 11 przenośnych urządzeń rejestrujących w celu zapewnienia poprawy bezpieczeństwa w miejscach niebezpiecznych

Kiedy staną nowe fotoradary?

W czwartek, 24 października, Alvin Gajadhur poinformował, że pierwsze urządzenia pojawią się na polskich drogach w trzecim kwartale 2020 roku. Dodatkowo inspektorat planuje zakup 247 nowych stacjonarnych urządzeń rejestrujących, które zastąpią używane do tej pory, bez zmiany lokalizacji. Do GITD napływają tysiące wniosków od lokalnych społeczności z prośbą o montaż fotoradarów.

Nowe urządzenia

Zapowiedziano także montaż fotoradarów, których do tej pory nie było na polskich drogach.

- Będą to rejestratory przejazdu na czerwonym świetle na przejazdach kolejowych. Zostaną zamontowane na najbardziej niebezpiecznych przejazdach kolejowych, gdzie dochodziło do tragicznych wypadków - wyjaśnił Alvin Gajadhur. Łącznie GITD planuje kupić pięć tego typu urządzeń. Na razie nie jest znana ich dokładna lokalizacja.

Łączna kwota wydatków w ramach projektu to 162 miliony złotych, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniesie 85 procent, czyli 137,7 miliona złotych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)