Fotoradary, jakich dotąd nie było. GITD zapowiada 111 nowych urządzeń na polskich drogach

GITD zapowiedział, że na polskich drogach zostanie zainstalowanych 111 fotoradarów. Wśród nich jest pięć zupełnie nowych, nieznanych dotąd krajowym kierowcom. Pierwsze urządzenia powinny działać już w przyszłym roku.

Fotoradary, jakich dotąd nie było. GITD zapowiada 111 nowych urządzeń na polskich drogach
Źródło zdjęć: © PAP

25.10.2019 | aktual.: 25.10.2019 12:49

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur poinformował w czwartek, że na polskich drogach stanie 111 nowych fotoradarów. Zakup nowych urządzeń związany jest z projektem "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym", który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Fotoradary staną w niebezpiecznych miejscach, w których dochodzi do tragicznych wypadków drogowych.

GITD zapowiedziało, że na polskich drogach pojawi się:

  • 39 nowych urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości
  • 26 nowych stacjonarnych urządzeń rejestrujących
  • 30 nowych urządzeń służących do monitorowania wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle
  • 11 przenośnych urządzeń rejestrujących w celu zapewnienia poprawy bezpieczeństwa w miejscach niebezpiecznych

Kiedy staną nowe fotoradary?

W czwartek, 24 października, Alvin Gajadhur poinformował, że pierwsze urządzenia pojawią się na polskich drogach w trzecim kwartale 2020 roku. Dodatkowo inspektorat planuje zakup 247 nowych stacjonarnych urządzeń rejestrujących, które zastąpią używane do tej pory, bez zmiany lokalizacji. Do GITD napływają tysiące wniosków od lokalnych społeczności z prośbą o montaż fotoradarów.

Nowe urządzenia

Zapowiedziano także montaż fotoradarów, których do tej pory nie było na polskich drogach.

- Będą to rejestratory przejazdu na czerwonym świetle na przejazdach kolejowych. Zostaną zamontowane na najbardziej niebezpiecznych przejazdach kolejowych, gdzie dochodziło do tragicznych wypadków - wyjaśnił Alvin Gajadhur. Łącznie GITD planuje kupić pięć tego typu urządzeń. Na razie nie jest znana ich dokładna lokalizacja.

Łączna kwota wydatków w ramach projektu to 162 miliony złotych, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniesie 85 procent, czyli 137,7 miliona złotych.

wiadomościfotoradarypolskie drogi
Zobacz także
Komentarze (48)