Flash Player 10.2 beta z ulepszonym przyspieszaniem sprzętowym

Flash Player 10.2 beta z ulepszonym przyspieszaniem sprzętowym

Flash Player 10.2 beta z ulepszonym przyspieszaniem sprzętowym
Źródło zdjęć: © Adobe
02.12.2010 13:42

Od wersji 10.1 Flash Player 10.1 wykorzystuje przyspieszanie sprzętowe karty graficznej, aby odciążać procesor od zadań związanych z dekodowaniem wideo. W wydanej właśnie wersji beta Flash Playera 10.2 (dla IE działającego pod kontrolą Okien w wariantach 32- i 64-bitowych, dla innych przeglądarek pod Windows, Mac OS-a X i Linuksa) koncern Adobe poszedł o krok dalej: przy wykorzystaniu nowego API Stage Video układ graficzny (po spełnieniu odpowiednich warunków) całkowicie przejmuje przetwarzanie wideo, a nie tylko, jak do tej pory, dekodowanie strumienia wideo H.264.

Od wersji 10.1 Flash Player 10.1 wykorzystuje przyspieszanie sprzętowe karty graficznej, aby odciążać procesor od zadań związanych z dekodowaniem wideo. W wydanej właśnie wersji beta Flash Playera 10.2 (dla IE działającego pod kontrolą Okien w wariantach 32- i 64-bitowych, dla innych przeglądarek pod Windows, Mac OS-a X i Linuksa)
koncern Adobe poszedł o krok dalej: przy wykorzystaniu nowego API Stage Video układ graficzny (po spełnieniu odpowiednich warunków) całkowicie przejmuje przetwarzanie wideo, a nie tylko, jak do tej pory, dekodowanie strumienia wideo H.264.

W pierwszych testach pod Firefoksem w systemie Windows 7 przy użyciu przykładów ze strony Adobe udało się rzeczywiście odtworzyć za pomocą Flash Playera materiał w jakości 1080. przy niemal zerowym obciążeniu procesora.

Także wersja beta dla Linuksa i Mac OS-a obsługuje Stage Video. W systemie Mac OS X obciążenie procesora na komputerze Mac mini z kartą Nvidia 320M przy odtwarzaniu wideo sięgnęło 5 procent, a w MacBooku Pro (chipset graficzny 9400M) wyniosło 7 procent. Na najnowszym iMacu z procesorem Core i7 obciążenie CPU przy odtwarzaniu materiału wideo w 1080p utrzymywało się na poziomie około 4 procent, przy czym należy zauważyć, że apple'owskie API Video Decoding nie obsługuje Radeona zastosowanego w Macu. Znaczne różnice w wydajności wtyczki można było zaobserwować, gdy korzystając z dema Big Buck Bunny, uaktywniono opcję overlay; jedynie przy użyciu API Stage Video obciążenie procesora pozostawało na tym samym niskim poziomie, w innym przypadku pięło się wysoko w górę.

Dodatkowo warto odnotować, że wersja beta Flash Playera obsługuje także przyspieszane sprzętowo renderowanie w Internet Explorerze 9 pod Windows i pełnoekranowe odtwarzanie wideo na drugim monitorze.

Aby skorzystać z zalet API Stage Video, trzeba wprowadzić zmiany w witrynie i używanym odtwarzaczu wideo Flash. Strumień wideo już nie jest wyświetlany za pomocą obiektu flash.media.video, ale poprzez flash.media.StageVideo. Ten drugi obiekt otwiera film na odrębnym poziomie (tzw. Stage) poza domyślnym poziomem Flash.

W ten sposób filmy mogą być przetwarzane przez GPU bez wyświetlanych zwykle elementów nawigacyjnych odtwarzacza i innych dodatków. W obiekcie wideo obrabiane są za to wszystkie nakładające się na siebie poziomy Stage. Takie sposób działania ma też jednak minusy: obiekt StageVideo nie może być np. swobodnie przewijany w przód i w tył albo osadzany w obiekcie SWF.

API Stage Video ma działać nie tylko na platformach komputerów biurkowych, ale także na urządzeniach przenośnych, w telewizorach i dekoderach tv. Według Adobe już teraz Google TV korzysta ze Stage Video, aby przenosić wykonywanie zadań związanych z przetwarzaniem wideo ze słabych procesorów Atom na wydajniejsze układy graficzne.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)