Firefox zaraża komputery

Firefox zaraża komputery

Firefox zaraża komputery
Źródło zdjęć: © Mozilla
05.02.2010 17:00, aktualizacja: 12.02.2010 12:43

Mozilla potwierdziła, że w rozszerzeniach Sothink Web Video Downloader 4.0 i wszystkich wersjach Master Filera znalazł się koń trojański, przejmujący kontrolę nad maszyną ofiary. Zarazić się nim mogło prawie 5 tys. komputerów.

O problemie Mozilla poinformowała na blogu. Feralne dodatki zostały już usunięte z oficjalnego serwisu Dodatki dla Firefoksa. Sothink Web Video Downloadera 4.0 i Master Filera można było pobrać ze specjalnego działu, do którego trafiają nowe dodatki. Ich instalacja wymaga dodatkowego potwierdzenia ze strony osoby, która chce je dołączyć do swojej przeglądarki.

Sothink Web Video Downloadera pobrano około 4 tys. razy, Master Filera ponad 600. Jeśli osoby, które je zainstalowały korzystały z Linuksa lub systemu Apple'a mogą spać spokojnie. Infekcje dotyczą bowiem jedynie systemów Microsoftu. Trojana nie znaleziono też w dodatku Sothink Web Video Downloader wersji wyższej, niż 4.0.
Osobom, które kiedykolwiek zainstalowały któryś z dodatków Mozilla doradza usunięcie. Ponieważ ten zabieg nie usuwa trojana, konieczne jest użycie programu antywirusowego do oczyszczenia systemu.

Dodatki usunięto z oficjalnej strony Dodatki dla Firefoksa, ale niebezpieczeństwo zarażenia się nimi nie zniknęło, gdyż są one dostępne do pobrania na innych stronach.

Choć zainfekowanych zostało aż 5 tys. komputerów nie jest to rekord. W 200. r. inne złośliwe oprogramowanie było jeszcze skuteczniejsze. Robak umieszczony w jednym z dodatków w wietnamskiej wersji językowej zarażał przez kilka miesięcy. Udało mu się zainfekować 17 tys. komputerów.

UWAGA, AKTUALIZACJA (11-02-2010)

W rozszerzeniu Sothink Web Video Downloader 4.0 przeznaczonym dla Firefoksa nie było konia trojańskiego. Alarm podniesiony przez Mozillę okazał się fałszywy, a samo rozszerzenie zostało niesłusznie usunięte z oficjalnej strony z dodatkami.

Mozilla poinformowała , że w rozszerzeniach Sothink Web Video Downloader 4.0 i wszystkich wersjach Master Filera znalazł się koń trojański. Dzisiaj na firmowym blogu Mozilli - http://blog.mozilla.com/addons/2010/02/09/update-on-the-amo-security-issue/ , poświęconym dodatkom do Firefoksa sprostowano tę informację.

Po konsultacjach z ekspertami bezpieczeństwa i twórcami rozszerzenia okazało się, że choć wynik skanowania rozszerzenia Sothink Web Video Downloadera 4.0 wykazał obecność trojana, był to fałszywy alarm.

W przypadku rozszerzenia Master Filer potwierdzono obecność trojana. Pomyłka sprawiła, że zmieniły się oceny, co do liczby zarażonych komputerów przez szkodliwe oprogramowanie. Wcześniej szacowano, że ofiarami robaka mogło paść pond 5 tys. komputerów, obecnie ta liczba spadła do około 700.

Stwierdzenie czy dodatki do Firefoksa faktycznie zawierają złośliwe oprogramowanie, Mozilla zleciła firmie McAfee. Według jej przedstawiciela kilka skanerów antywirusowych dało pozytywny wynik, uznając, że Sothink Video Downloader zawiera trojana. Jednak szczegółowe analizy wykazały, że to nieprawda.

Twórca rozszerzenia zaprzeczył, że dodał do niego trojana. "Testujemy każde oprogramowanie, zanim je opublikujemy" - powiedział Joey Deng z chińskiej firmy SourceTec Software.

Samo rozszerzenie Sothink Video Downloader ponownie zostało umieszczone w specjalnym dziale, do którego trafiają nowe dodatki. Ich instalacja wymaga dodatkowego potwierdzenia ze strony osoby, która chce je dołączyć do swojej przeglądarki.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (232)