Firefox wtyczkami stoi

Firefox wtyczkami stoi
Źródło zdjęć: © IDG

02.07.2008 14:30, aktual.: 02.07.2008 15:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie minęły jeszcze echa premiery Firefoxa 3.0 - ponad osiem milionów ściągnięć w ciągu pierwszych 24 godzin, prawie trzy i pół razy więcej do dnia dzisiejszego. Z przeglądarki fundacji Mozilla korzysta obecnie niemal co piąty internauta, czemu trudno się dziwić, bo przeglądarka jest szybka, stabilna, a jej ascetyczny charakter połączony z doskonałym systemem wtyczek jest w stanie zaspokoić wymagania większości osób surfujących po stronach internetowych. To właśnie dodatki, tworzone przez związane z aplikacją środowiska, przyczyniają się w znacznym stopniu do jej sukcesu - dają one ogromne możliwości. W kilka kliknięć można zmienić Firefoxa w prawdziwy kombajn do Internetu. Przedstawiamy najciekawsze rozszerzenia przeglądarki Firefox 3.0.

Kilka dni przed premierą finalnej wersji przeglądarki Firefox 3.0 umieściliśmy na łamach serwisów IDG pojedynek, w którym przeciwstawiliśmy sobie produkt fundacji Mozilla oraz Operę 9.5. Po tygodniu zbierania głosów okazało się, że zwyciężył Firefox 3.0, którego za lepszą przeglądarkę uznało 61% użytkowników.

W komentarzach pod pojedynkiem Czytelnicy prześcigali się w opiniach, w czym jedna przeglądarka jest lepsza od drugiej. Przyjrzeliśmy się wszystkim wypowiedziom i pod adresem Firefoksa 3.0 padło wiele zarzutów - niewygodny pasek adresu ( autouzupełnianie na podstawie jego dowolnego elementu, a nie samego początku ), ograniczona sposobność zapisania otwartych okien, brak funkcji "wklej i wejdź", natywnego blokowania reklam, gestów myszką itp. Rzeczywiście, brak tych możliwości w podstawowej wersji przeglądarki można uznać za wadę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z wtyczek, które rozszerzą funkcjonalność Firefoksa 3.0.

Nowy-stary pasek adresu - oldbar

Obraz
© (fot. IDG)

W przeglądarce Firefox 3.0 zaimplentowany został nowy mechanizm automatycznego uzupełniania wprowadzanego adresu stron internetowych. Zrezygnowano ze standardowego rozwiązania, które traktowało wpisywane znaki jako początek odnośnika do uruchamianego zasobu sieciowego - w najnowszej wersji wyszukiwanie obejmuje dowolną część adresu. Jest to rozwiązanie, na które narzeka spora rzesza osób korzystających z przeglądarki.
W Internecie dostępne jest proste remedium na przywrócenie starego sposobu autouzupełniania linków witryn - wystarczy zainstalować wtyczkę oldbar powracającą do paska adresu znanego z wcześniejszych wersji przeglądarki.

Rozszerzenie dostępne jest tutaj. Zapisywanie sesji - Save Session

Obraz
© (fot. IDG)

Fundacja Mozilla już dawno rozszerzyła możliwości swojej przeglądarki o możliwość zapisania stanu otwartych stron, w celu ich automatycznego przywrócenia po ponownym uruchomieniu aplikacji. Niestety, funkcja ta nie działa dobrze - wyraźnie brakuje opcji manualnego spowodowania zamknięcia Firefoxa i jego późniejszego uruchomienia z zapisanym wcześniej stanem otwartych stron internetowych.

Rozwiązaniem problemu jest wtyczka Save Session, dzięki której użytkownicy przeglądarki będą mogli samodzielnie zapisać listę otwartych witryn i automatycznie powrócić do nich przy następnym uruchomieniu aplikacji. Pobierz wtyczkę Save Session tutaj.

Wklej i przejdź - Paste and Go2

Obraz
© (fot. IDG)

Użytkownicy Opery wskazują na brak w przeglądarce Firefox tzw. funkcji "wklej i przejdź" polegającej na automatycznym przechodzeniu na stronę, której link zapamiętany jest w schowku systemowym komputera. Możliwość taką oferuje wtyczka
Paste and Go2.

UWAGA! Wtyczka nie została do tej pory zaktualizowana pod kątem najnowszej wersji przeglądarki Firefox - można ją jednak z powodzeniem wykorzystać stosując się do kroków z ramki Niekompatybilne wtyczki w Firefox 3.0. Blokowanie reklam - Adblock Plus

Obraz
© (fot. IDG)

Podstawowa wersja Firefox 3.0 nie posiada wbudowanego mechanizmu blokowania reklam czy filtrowania innych niepożądanych elementów stron internetowych, co jest standardem w konkurencyjnej Operze. Sytuacja nie jest jednak beznadziejna i można skorzystać z doskonałego rozszerzenia Adblock Plus.

Adblock Plus jest doskonałym dodatkiem do przeglądarki Firefox, który pozwala blokować dowolny element stron internetowych - może to być obraz, animacja flash, reklama itp. Użytkownik może skorzystać z nieustannie rozwijanych list niepożądanych obiektów wchodzących w skład witryn - na celowniku są głównie bannery i inne formy reklam w Internecie.

Pobierz wtyczkę Adblock Plus.

Gesty myszką - FireGestures

Obraz
© (fot. IDG)

Użytkownicy przeglądarki Opera wskazują na jeszcze jeden element ich zdaniem świadczący o jej wyższości nad Firefoksem - czynności wykonywane za pomocą ruchów myszki. Jest to przydatna funkcja dla osób, które spędzają dużo czasu surfując po stronach internetowych - wykonując np. ruch kursorem do góry, w dół i z powrotem można wykonać dowolną akcję: doprowadzić do odświeżenia witryny, wrócić na poprzednią stronę, otworzyć nową zakładkę itp.

Nie jest prawdą, że nie można rozszerzyć możliwości przeglądarki Firefox o opisywaną funkcję - dostępna jest doskonała wtyczka FireGestures, która umożliwia przypisanie dowolnemu ruchowi myszką dziesiątek predefiniowanych akcji. Google Preview - miniaturki w wyszukiwarkach

Obraz
© (fot. IDG)

Google Preview to wtyczka, która modyfikuje wyświetlanie wyników zapytań w wyszukiwarce Google oraz Yahoo. Jej działanie jest proste - do każdego wygenerowanego przez wyszukiwarki odnośnika dodaje ona miniaturę powiązanej strony internetowej. Ten dodatek jest szczególnie przydatny dla wzrokowców, odwiedzających w swojej codziennej pracy wiele witryn sieciowych, którzy chcieliby powrócić do wybranej strony internetowej, a zapamiętali jej wygląd, nie zaś adres url.

Wtyczka dostępna jest tutaj.

ColorfulTabs - kolorowe karty

ColorfulTabs jest prostym rozszerzeniem, które koloruje uruchomione karty - do każdej z nich zostaje przydzielony odrębna barwa, co znacznie upraszcza nawigację pomiędzy otwartymi stronami WWW. To rozszerzenie na pewno przypadnie do gustu osobom korzystającym z wielu witryn jednocześnie, którzy są znudzeni jednolitością interfejsu przeglądarki Firefox. Del.icio.us - doskonałe zakładki

Obraz
© (fot. IDG)

Del.icio.us jest witryną, która pozwala przechowywać zakładki użytkownika oraz dostarcza informacji na temat ich popularności i linków zapisywanych przez innych internautów ( szerszy opis w artykule Kolekcjonerzy WWW. W Internecie dostępna jest oficjalna wtyczka, która pozwala wyświetlać zapisane odnośniki do witryn sieciowych bezpośrednio w przeglądarce Firefox.

Pobierz wtyczkę del.icio.us

IE Tab - Internet Explorer w Firefoksie

Obraz
© (fot. IDG)

IE Tab to rozszerzenie programu Firefox, które pozwala wykorzystać silnik przeglądarki Internet Explorer bezpośrednio w jednej z kart produktu firmowanym przez fundację Mozilla. Dodatek ten jest szczególnie przydatny, jeśli otwierana witryna nie jest dostosowana pod kątem alternatywnych do rozwiązania Microsoftu przeglądarek oraz dla webmasterów, chcących sprawdzić działanie tworzonego kodu pod różnymi aplikacjami.

FoxyTunes - Firefox jako odtwarzacz multimediów

Obraz

FoxyTunes to rozszerzenie umożliwiające kontrolowanie większości odtwarzaczy multimedialnych z poziomu przeglądarki Firefox. Wtyczka pozwala również automatycznie wyszukać treści piosenek, okładki albumów, informacje o wykonawcy itp. Video DownloadHelper - filmy YouTube na dysku

Obraz
© (fot. IDG)

Doskonałe rozszerzenie przeglądarki Firefox, które szczególnie zainteresuje osoby korzystające z serwisów udostępniających materiały audio/wideo w technologii flash - pozwala ono pobrać oraz automatycznie przekonwertować np. film z YouTube na format obsługiwany przez tradycyjne odtwarzacze multimedialne.
Pobierz wtyczkę Video DownloadHelper.

FlashGot - menadżer pobierania

Obraz
© (fot. IDG)

FlashGot jest rozszerzeniem, które pozwala użytkownikom przeglądarki Firefox korzystać z zewnętrznych menadżerów pobierania plików. Lista obsługiwanego oprogramowania obejmuje wszystkie najpopularniejsze aplikacje ( jest ich łącznie 40 ), a możliwości wtyczki zadowolą nawet najbardziej wymagających internautów - dzięki niej można rozpocząć pobieranie wielu elementów jednocześnie, stosować filtry plików, itp.

Pobierz rozszerzenie FlashGot.

Greasemonkey - Internet po swojemu

Greasemonkey to jeden z najbardziej wszechstronnych dodatków do przeglądarki Firefox, dzięki któremu możemy niemal dowolnie modyfikować wygląd i zawartość każdej strony WWW. Dostępne są liczne gotowe rozwiązania, a odrobina wiedzy na temat języka JavaScript pozwoli tworzyć własne. Ze skryptów Greasemonkey warto jednak korzystać z umiarem - często najlepszym wyjściem jest własnoręczne przygotowanie skryptu do zastosowania w konkretnym wypadku. Więcej informacji o wtyczce znajdziesz w artykule Stwórz sobie wymarzonego Firefoksa.
FireFTP - klient FTP w Firefoksie

Obraz
© (fot. IDG)

FireFTP jest wtyczką, która rozszerza przeglądarkę Firefox o bezpiecznego, obsługującego wiele platform klienta FTP. Dodatek pozwala korzystać z wszystkich podstawowych funkcji tego protokołu wymiany danych, znanych np. z programu Total Commander.

PDF Download - PDF'y pod kontrolą

PDF Download jest prostą wtyczką, która po uruchomieniu odnośnika z dokumentem w formacie PDF pyta użytkownika o pożądaną przez niego akcję - standardowo pliki tego typu są automatycznie uruchamiane w oknie przeglądarki, co na kilkanaście sekund "zamraża" jej funkcjonowanie. Użytkownik ma do wyboru uruchomienie dokumentu w nowym oknie, karcie Firefoksa, zapisanie pliku na dysku, wyświetlenie w wersji HTML oraz anulowanie otwierania PDFa.

Bezpieczne surfowanie - WOT, NoScript

W Internecie znajduje się wiele stron, które zagrażają bezpieczeństwu użytkownika. Wtyczka WOT dostarcza informacji o wiarygodności przeglądanych witryn, ochronie prywatności oraz czy na stronie znajdują się treści, które nie powinny być wyświetlane przez dzieci.

Z kolei NoScript to rozszerzenie, które powinno znaleźć się na wyposażeniu każdej osoby korzystającej z przeglądarki Firefox - blokuje ona uruchamianie skryptów JavaScript i apletów Java, które często zawierają niebezpieczny kod. Oczywiście zabezpieczenie może być wyłączone na wybranych przez użytkownika stronach internetowych. PicLens - nowy sposób wyszukiwania obrazów

Obraz
© (fot. IDG)

PicLens jest potężną wtyczką do przeglądarki Firefox, która zmienia sposób wyszukiwania obrazów w serwisach Google, Flickr, Photobucket, itp. Wtyczka działa w trybie pełnoekranowym i po wyszukaniu określonego słowa kluczowego odnalezione obrazy zostają wyświetlone w formie trójwymiarowej. Mimo imponującego wyglądu, rozszerzenie działa doskonale nawet na słabszych komputerach.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)