Firefox ostrzeże o nieaktualnym Flashu
We wtorek, 8 września, Mozilla udostępni nowe wersje swojej przeglądarki internetowej, noszące numery 3.0.14 i 3.5.3. Oba wydania programu zostaną wyposażone w funkcję sprawdzania aktualności zainstalowanej w systemie wtyczki Adobe Flash.
Po zainstalowaniu najnowszej edycji przeglądarki Firefox użytkownik, jeśli zajdzie taka potrzeba, otrzyma alert o konieczności aktualizacji Flasha o następującej (lub zbliżonej) treści: _ "Powinieneś zaktualizować wtyczkę Adobe Flash. Firefox jest zaktualizowany, ale bieżąca wersja Flasha może powodować problemy z bezpieczeństwem i stabilnością. Bezzwłocznie zainstaluj bezpłatny update." _ Okno z tą informacją zawierać będzie również odnośnik do strony Adobe z najnowszą wersją wtyczki Flash Player.
Johnathan Nightingale z zespołu ds. bezpieczeństwa Firefoksa w Mozilli, wyjaśnia w blogu: "Na chwilę obecną skupiamy się na Adobe Flash Playerze z uwagi na jego popularność oraz na wyniki niektórych badań, świadczące o tym, że nawet 8. % użytkowników korzysta z nieaktualnej wersji." Wskazywane przez Nightingale'a badanie to sierpniowy raport autorstwa nowojorskiej firmy Trusteer - jej pracownicy stwierdzili, że spośród 2,5 mln. komputerów przeskanowanych w ramach firmowej usługi bezpieczeństwa tylko w co piątym systemie istniała najbardziej aktualna instancja wtyczki Adobe.
Flash to tylko pierwsza wtyczka, którą ma identyfikować Firefox. Mozilla zapowiada podjęcie współpracy z innymi producentami (m.in. Apple, Microsoft i Sun), aby nowa funkcjonalność objęła również plug-iny dostarczane przez te koncerny (Apple QuickTime, Adobe Shockwave i Reader, Microsoft Silverlight oraz Sun Java).
Firefox 3.6. którego finalne wydanie przewidziane jest na listopad br., ma sprawdzać aktualność wtyczek za pośrednictwem tego samego mechanizmu, który obecnie wykorzystywany jest do sprawdzania aktualności zainstalowanych w przeglądarce dodatków i rozszerzeń. Przeglądarka będzie również ostrzegać o przestarzałych wtyczkach po uruchomieniu oraz w momencie, gdy internauta odwiedzi stronę WWW wymagającą starszej wersji plug-inu.
Adobe Flash bywa często wykorzystywany przez cyber-przestępców do przeprowadzania ataków na komputery internautów. Tylko w tym roku Adobe łatało luki we Flashu dwukrotnie - w lutym i lipcu. Nic więc dziwnego, że opisywana decyzja Mozilli spotkała się z pozytywnym przyjęciem ze strony ekspertów ds. bezpieczeństwa.