Firefox 3.5 będzie gotów latem?

Firefox 3.5 będzie gotów latem?

Firefox 3.5 będzie gotów latem?
Źródło zdjęć: © Mozilla
18.03.2009 13:52

Przeglądarka Firefox w wersji 3.5 (podczas prezentacji pierwszej wersji beta oznaczona jeszcze numerem 3.1) miała pojawić się pod koniec 2008 lub na początku 2009 roku. Terminy te były jednak wielokrotnie przesuwane. Teraz, po ukazaniu się trzeciej wersji beta nowej edycji przeglądarki i zapowiedzi planowanej czwartej bety twórcy przypuszczają, że ukończenie prac nad Firefoksem 3.5 zajmie im jeszcze kilka miesięcy.

Mike Beltzner, dyrektor w fundacji Mozilla odpowiedzialny za Firefoksa, w swoim stanowisku stwierdza, że w tej chwili nie ma w planach wydania 5 wersji beta. Po 4 wersji beta ma się ukazać wydanie Release Candidate dla Firefoksa 3.5. "Oczywiście pozostajemy twardo przy zasadzie, że wydajemy oprogramowanie dopiero wtedy, kiedy jest ono gotowe" – stwierdza Beltzner. Natomiast Chris Blizzard, który w Mozilla Corporation zajmuje stanowisko "dyrektora ds. ewangelizacji", w swoim kanale mikroblogowym Twitter ujawnia, że Firefox 3.5 może się ukazać w ciągu dwóch do trzech miesięcy, nie określając jednak przy tym dokładnych terminów.

Obecnie toczy się rywalizacja pomiędzy różnymi twórcami i producentami przeglądarek o to, kto wprowadzi kolejną wersję, która będzie sprawniejsza pod względem szybkości, a przy tym będzie lepiej spełniać warunki standardów internetowych. Dla przykładu Firefox 3.5 ma być wyposażony w nowy silnik obsługujący JavaScript o nazwie Tracemonkey, który ma radykalnie przyspieszyć działanie przeglądarki. Z kolei Microsoft już teraz twierdzi, że Internet Explorer 8 zostawi konkurencję w tyle pod względem renderowania stron internetowych. Apple chce, aby jego przeglądarka Safari 4 z nowym silnikiem Nitro działała cztery razy szybciej niż dotychczasowa wersja. Nad optymalizacją wersji 10 swojego browsera, a także nad nowym silnikiem JavaScriptu pracuje także Opera. Nie należy też zapominać o Chrome'ie Google'a, który odnosi sukcesy na rynku dzięki szybkiemu silnikowi przetwarzającemu JavaScript.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)